GDPR Illustration

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

GUIDE: Så spelas fotbolls-EM – här får du koll på mästerskapet

Fredagen den 11 juni är det avspark för fotbolls-EM – en fotbollsfest som sedan pågår en hel månad. Här får du koll. Tiderna ✓ Tv-sändningarna ✓ Platserna ✓ Grupperna ✓ Spännande fakta
Här på Wembley spelas bland annat semifinaler och final i fotbolls-EM, som i övrigt är utspritt över hela Europa.
Här på Wembley spelas bland annat semifinaler och final i fotbolls-EM, som i övrigt är utspritt över hela Europa.
Foto: Frank Augstein

Barometern-OT:s Christian Gustafsson kommer att hålla extra koll på EM-horisonten i sommar – för att ge dig läsningen bortom spelsystemen och taktiktavlorna. Möt honom här och hör honom berätta om vad han tänker leverera till dig som läsare.

MISSA INTE: Här kan du läsa all rapportering från Christian Gustafsson under EM

Fakta

EM – grupp för grupp

Grupp A: Italien, Schweiz, Turkiet, Wales
✓ Spelar i Rom och Baku.
Grupp B: Belgien, Danmark, Ryssland, Finland
✓ Spelar i Köpenhamn och St Petersburg.
Grupp C: Ukraina, Holland, Österrike, Nordmakedonien
✓ Spelar i Amsterdam och Bukarest.
Grupp D: England, Kroatien, Tjeckien, Skottland
✓ Spelar i London och Glasgow.
Grupp E: Spanien, Polen, Sverige, Slovakien
✓ Spelar i Sevilla och Sankt Petersburg.
Grupp F: Tyskland, Frankrike, Portugal, Ungern
✓ Spelar i München och Budapest.

Spelprogrammet

Fredagen den 11 juni

21.00 Turkiet–Italien (Rom), matchen sänds i TV4.

Lördagen den 12 juni

15.00 Wales–Schweiz (Baku), matchen sänds i TV4.

18.00 Danmark–Finland (Köpenhamn), matchen sänds i TV4

21.00 Belgien–Ryssland (St Petersburg), matchen sänds i SVT.

Söndagen den 13 juni

15.00 England–Kroatien (London), matchen sänds i SVT.

18.00 Österrike–Nordmakedonien (Bukarest), matchen sänds i TV4.

21.00 Nederländerna–Ukraina (Amsterdam), matchen sänds i SVT.

Måndagen den 14 juni

15.00 Skottland–Tjeckien (Glasgow), matchen sänds i TV4.

18.00 Polen–Slovakien (St Petersburg), matchen sänds i SVT.

21.00 Spanien–Sverige (Sevilla), matchen sänds i SVT.

Tisdagen den 15 juni

18.00 Ungern–Portugal (Budapest), matchen sänds i SVT.

21.00 Frankrike–Tyskland (München), matchen sänds i TV4.

Onsdagen den 16 juni

15.00 Finland–Ryssland (St Petersburg), matchen sänds i TV4.

18.00 Turkiet–Wales (Baku), matchen sänds i SVT.

21.00 Italien–Schweiz (Rom), matchen sänds i SVT.

Torsdagen den 17 juni

15.00 Ukraina–Nordmakedonien (Bukarest), matchen sänds i SVT.

18.00 Danmark–Belgien (Köpenhamn), matchen sänds i TV4.

21.00 Nederländerna–Österrike (Amsterdam), matchen sänds i TV4.

Fredagen den 18 juni

15.00 Sverige–Slovakien (St Petersburg), matchen sänds i SVT.

18.00 Kroatien–Tjeckien (St Petersburg), matchen sänds i SVT.

21.00 England–Skottland (London), matchen sänds i SVT.

Lördagen den 19 juni

15.00 Ungern–Frankrike (Budapest), matchen sänds i TV4.

18.00 Portugal–Tyskland (München), matchen sänds i TV4.

21.00 Spanien–Polen (Sevilla), matchen sänds i TV4.

Söndagen den 20 juni

18.00 Italien–Wales (Rom), matchen sänds i SVT.

18.00 Schweiz–Turkiet (Baku), matchen sänds i SVT.

Måndagen den 21 juni

18:00 Ukraina–Österrike (Baku), matchen sänds i SVT.

18.00 Nordmakedonien–Nederländerna (Amsterdam), matchen sänds i SVT.

21.00 Finland–Belgien (St Petersburg), matchen sänds i TV4.

21.00 Ryssland–Danmark (Köpenhamn), matchen sänds i TV4.

Tisdagen den 22 juni

21.00 Tjeckien–England (London), matchen sänds i TV4.

21.00 Kroatien–Skottland (Glasgow), matchen sänds i TV4.

Onsdagen den 23 juni

18.00 Sverige–Polen (Dublin), matchen sänds i TV4.

18.00 Slovakien–Spanien (Sevilla), matchen sänds i TV4.

21.00 Tyskland–Ungern (München), matchen sänds i SVT.

21.00 Portugal–Frankrike (Budapest), matchen sänds i SVT.

Lördagen den 26 juni:

18.00 Åttondelsfinal 1 A2–B2 (Amsterdam), matchen sänds i TV4.

21.00 Åttondelsfinal 2 A1–C2 (London), matchen sänds i SVT.

Söndagen den 27 juni:

18.00 Åttondelsfinal 3 C1–D/E/F3 (Budapest), matchen sänds i SVT.

21.00 Åttondelsfinal 4 B1–A/D/E/F3 (Bilbao), matchen sänds i TV4.

Måndagen den 28 juni

18.00 Åttondelsfinal 5 D2–E2 (Köpenhamn), matchen sänds i TV4.

21.00 Åttondelsfinal 6 F1–A/B/C3 (Bukarest), matchen sänds i SVT.

Tisdagen den 29 juni

18.00 Åttondelsfinal 7 D1–F2 (London), matchen sänds i SVT.

21.00 Åttondelsfinal 8 E1–A/B/C/D3 (Glasgow), matchen sänds i TV4.

Fredagen den 2 juli

18.00 Kvartsfinal 1, vinnare åttondelsfinal 6–åttondelsfinal 5 (St Petersburg), matchen sänds i TV4.

21.00 Kvartsfinal 2, vinnare åttondelsfinal 4–åttondelsfinal 2 (München), matchen sänds i SVT.

Lördagen den 3 juli

18.00 Kvartsfinal 3, vinnare åttondelsfinal 3–åttondelsfinal 1 (Baku), matchen sänds i SVT.

21.00 Kvartsfinal 4, vinnare åttondelsfinal 8-åttondelsfinal 7 (Rom), matchen sänds i TV4.

Tisdagen den 6 juli

21.00 Semifinal 1, vinnare kvartsfinal 2–kvartsfinal 1 (London), matchen sänds i TV4.

Onsdagen den 7 juli

21.00 Semifinal 2, vinnare kvartsfinal 4-kvartsfinal 3 (London), matchen sänds i SVT.

Söndagen den 11 juli

21.00: EM-final, vinnare semifinal 1–vinnare semifinal 2 (London), matchen sänds i TV4.

Läs mer