unlock

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

  1. Avdelningararrow-down
  2. Orterarrow-down
  1. Tjänsterarrow-down
  2. Annonseraarrow-down

Gui Minhai prisades av Svenska Pen

Den kinesiske förläggaren Gui Minhai har i sin frånvaro tilldelats Tucholskypriset av Svenska Pen-klubben. Priset delades ut av kulturminister Amanda Lind, som utsatts för politiska påtryckningar från Kina att avstå.
Amanda Lind delade ut Svenska Pen-klubbens Tucholskypris.
Amanda Lind delade ut Svenska Pen-klubbens Tucholskypris.
Foto: Fredrik Sandberg/TT

Den svenske medborgaren fängslades första gången 2015 när han lämnade en semesterlägenhet i Thailand i sällskap med en okänd man. Kinesiska myndigheter har erkänt att han är "föremål för tvångsåtgärder".

Kulturminister Amanda Lind (MP) delade ut priset efter att ha hotats med att hon ska portas från Kina av landets ambassadör i Sverige.

– Det är givetvis allvarligt, och vi har framfört till kinesiska företrädare att vår syn ligger fast på att Gui Minhai självklart ska friges och att yttrandefrihet råder i Sverige, sade kulturministern till TT innan prisutdelningen.

2012 startade Gui Minhai ett förlag i Hongkong som bland annat ger ut böcker om det kommunistiska partiet som är förbjudna i Fastlandskina. Han släpptes i oktober 2016 efter att ha avtjänat straffet för att ha varit inblandad i en trafikolycka, enligt kinesiska myndigheter. 20 januari 2018 fördes han på nytt bort av polis på väg för att besöka läkare på svenska ambassaden. Sedan dess har ingen sett till Gui Minhai.

"Priset ges till hans outtröttliga arbete för det fria ordet, till stöd för hans frigivning och rätt att återuppta sin publicistiska verksamhet", skriver Svenska Pen.

– Jag skulle ljuga om jag sa att dessa dygn inte varit omtumlande för Svenska Pen. Jag är väldigt, väldigt glad över att vi fått ett så stort stöd, säger Jesper Bengtsson, ordförande för Svenska Pen, till TT.

Tucholskypriset är på 150 000 kronor och ges till en förföljd, hotad eller landsflyktig författare eller publicist.

Läs mer

Länet: M-motion fick svar – efter två år

Emmaboda

Länet: M-motion fick svar – efter två år

Eva Regin-Johnston (M) lämnade in en motion om mer fysisk aktivitet i skolan för drygt två år sedan. På måndagen behandlades den i kommunfullmäktige.

Fröberg om mystiska skadan: ”Utgår från att det inte är så illa”

IKO-stjärnan Palmberg skadad

Fröberg om mystiska skadan: ”Utgår från att det inte är så illa”

IKO väntar fortfarande på besked om hur allvarlig skadan är.

Elitdomare i fotboll häktad – misstänks för mångmiljonbluff

Småland

Elitdomare i fotboll häktad – misstänks för mångmiljonbluff

Misstänks vara en av huvudmännen i ett jättelikt momsbedrägeri.

Kalmar

Kalmar: Person påkörd – förd till sjukhus

Olyckan ska ha inträffat strax före klockan 06.30.

TV: "Vi ser inga tecken på ökning i Kalmar län”

Coronautbrottet i länet

TV: "Vi ser inga tecken på ökning i Kalmar län”

Se regionens pressträff om covid-19-läget i länet.

Repris: Så var matchen mellan Kalmar FF – Varbergs Bois

Liverapportering

Repris: Så var matchen mellan Kalmar FF – Varbergs Bois

Sporten direktrapporterar från matchen.