Tre döda av svininfluensa i Armenien
Tre människor har omkommit i svininfluensa hittills i år i Armenien. Det uppger landets hälsodepartement efter att ett utbrott i grannlandet Iran dödat 112 personer och tvingat drygt 1 000 personer att uppsöka sjukhus för vård sedan mitten av november.(TT)
Publicerad 11 januari 2016
Tre människor har omkommit i svininfluensa hittills i år i Armenien. Det uppger landets hälsodepartement efter att ett utbrott i grannlandet Iran dödat 112 personer och tvingat drygt 1 000 personer att uppsöka sjukhus för vård sedan mitten av november.
De tre som omkommit har alla fått komplikationer på grund av att de har sökt läkarvård för sent eller att de redan hade drabbats av andra sjukdomar, uppger departementets talesperson Anahit Haytayan. Hon uppmanar också befolkningen att behålla lugnet - de tre dödsfallen utgör inte någon epidemi.
År 2009 utlyste Världshälsoorganisationen ett pandemilarm efter ett stort utbrott av viruset H1N1 i Mexiko och USA.
TT