Annons
Sri Lankas talman trotsar presidenten
Talmannen för Sri Lankas parlament utmanar presidenten och har sammankallat ledamöterna för att diskutera den fördjupade regeringskrisen.(TT)
Publicerad 2 november 2018
Talmannen för Sri Lankas parlament utmanar presidenten och har sammankallat ledamöterna för att diskutera den fördjupade regeringskrisen.
President Maithripala Sirisena har beordrat att det 225 man starka parlamentet ska förbli stängt till den 16 november efter kaoset som bröt ut efter det att han sparkat den sittande premiärministern Ranil Wickremasinghe och utnämnt Mahinda Rajapaksa till ny premiärminister.
Annons
Men talmannen Karu Jayasuriya har träffat en majoritet av parlamentsledamöterna och meddelat att han inte kan ignorera deras krav på att sammankalla parlamentet.
””
Wickremasinghes parti hävdar att presidenten vill hålla parlamentet stängt så lång tid som det tar för honom att få ihop större stöd för Rajapaksa.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons