Lyft för lärare ingen succé

För få deltagare och krympande statsbidrag - satsningen Lärarlyftet 2, som med hjälp av specialgjorda kurser ska hjälpa lärare att vidareutbilda sig och bli behöriga i fler ämnen, går knappast som på räls.(TT)
Publicerad 1 november 2017

För få deltagare och krympande statsbidrag - satsningen Lärarlyftet 2, som med hjälp av specialgjorda kurser ska hjälpa lärare att vidareutbilda sig och bli behöriga i fler ämnen, går knappast som på räls. Under de sex år som Lärarlyftet 2 har funnits har deltagarna varit så få att nära en tredjedel av kurserna - 501 stycken - inte har kunnat starta, rapporterar Dagens Nyheter.

Orsaken är enligt Lärarförbundets ordförande Johanna Jaara Åstrand att villkoren för de som deltar i Lärarlyftet 2 helt enkelt för dåliga.

””

I föregångaren Lärarlyftet 1, som ersattes år 2011, fanns statliga pengar för att lärarna skulle kunna studera med 80 procent av lönen. I Lärarlyftet 2 ser de ekonomiska villkoren annorlunda ut och många lärare förväntas klara studierna vid sidan av sin tjänst.

TT