Asylsökande familjer trotsar kylan

Ett 30-tal flyktingar sitter i snövädret utanför migrationsverkets lokaler i Märsta norr om Stockholm. De kommer från asylboendet Trängslet i norra Dalarna, men vägrar att bo kvar där på grund av bråk och våldsamheter. - VI har inga platser till dem här.(TT)
Publicerad 8 januari 2016

Ett 30-tal flyktingar sitter i snövädret utanför migrationsverkets lokaler i Märsta norr om Stockholm. De kommer från asylboendet Trängslet i norra Dalarna, men vägrar att bo kvar där på grund av bråk och våldsamheter.

””

Den gångna natten fick flyktinggruppen sova över inomhus med provisoriska lösningar som madrasser på golvet.

Under dagen har flyktingarna tillbringat åtskilliga timmar ute i kylan.

””

Flyktingarna är relativt nyanlända från Syrien och Irak. De tog sig på eget bevåg till Stockholm med hopp om omplacering. Men nu verkar läget helt låst.

En av familjerna valde att återvända till Trängslet med buss på fredagen. Migrationsverket erbjuder samma tjänst med kort varsel till de kvarvarande.

TT