Stoppad ungersk pressröst till salu
Ungerns största oppositionstidning, den hotade vänstertidningen Népszabadság, ska säljas. Söndagens samtal mellan ägaren Mediaworks och redaktionchefer ledde inte till en överenskommelse om att ge ut pappersversionen på måndag och återstarta tidningen på nätet.(TT)
Publicerad 9 oktober 2016
Ungerns största oppositionstidning, den hotade vänstertidningen Népszabadság, ska säljas. Söndagens samtal mellan ägaren Mediaworks och redaktionchefer ledde inte till en överenskommelse om att ge ut pappersversionen på måndag och återstarta tidningen på nätet.
””
Oron är stor för press- och yttrandefriheten i det forna kommunistlandet, styrt av högerns premiärminister Viktor Orbán som ökänd för att ha begränsat mediernas oberoende.
Mediaworks stoppade tidningens "alla aktiviteter" på lördagen med hänvisning till ekonomiska skäl. Upplagan har på tio år dalat med 74 procent och förlusterna ökat till nästan 160 miljoner kronor.
TT