Annons
Kinesisk författare stoppas i Hongkong
Den kinesiske författaren Ma Jian portas från att medverka vid en litteraturfestival i Hongkong. Enligt Sveriges Radios "Kulturnytt" uppger Ma att han skulle ha deltagit i ett samtal om sin nya bok "China dream" på ett konstcenter på festivalen, men att programpunkten ställts in utan vidare förklaring.(TT)
Publicerad 9 november 2018
Den kinesiske författaren Ma Jian portas från att medverka vid en litteraturfestival i Hongkong.
Enligt Sveriges Radios "Kulturnytt" uppger Ma att han skulle ha deltagit i ett samtal om sin nya bok "China dream" på ett konstcenter på festivalen, men att programpunkten ställts in utan vidare förklaring.
Annons
Mas böcker, som reseskildringen "Rött damm: En resa genom Kina" och "Peking koma", har förbjudits av kinesiska myndigheter. Ma, som numera är bosatt i Storbritannien, är även förbjuden att resa in i Kina.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons