Markägare slåss om herraväldet
Markägare slåss om herraväldet
Gettnabo 2 hotar stjäla vår vind, menar två markägare i Holma, som nu överklagar grannprojektet.
– Gettnabo 2 och verken i Holma kan inte samexistera, sade Hanna Gustafsson, miljöinspektör på Torsås kommun, på ett samrådsmöte den 20 september.
Det verkar Kalmar Energi och markägarna i Holma ha uppfattat med all önskvärd tydlighet. Sedan Svenska vindbolaget gick ut med att de ville bygga ytterligare fyra verk i Gettnabo har Holma-projektet tagit ordentlig fart.
I dagarna lämnades en redogörelse för samråd in till länsstyrelsen, och Torsås kommun fick ta emot kompletterande handlingar. Nu väljer också markägarna i Holma att överklaga Gettnabo 2.
”Gettnabo 2 kommer att innebära en betydande minskning av de planerade intäkter för de två jord- och skogsburks- företag som drivs på Holma 1:11 och Holma 10:1” skriver markägarna i sin överklagan.
Dessutom påpekar de att god sed inom vindkraftsprojektering är att den som är först på plats får fortsätta bedriva sin projektering – utan konkurrens från andra i angränsande områden. Detta för att vindkraftverk kräver en viss omkrets för att inte stjäla vind av varandra.
Motståndet mot ytter- ligare verk i Gettnabo var på samrådsmötet i september relativt kompakt, och allt från ljudmiljö till att projektet gick för fort fram kritiserades.
Det tar markägarna i Holma fasta på och skriver att:
”För att tillmötesgå den lokala opinionen kan det vara en lösning att bygga vindkraftparken i Holma i stället för Gettnabo 2. På så sätt undviks en förtätning av Gettnabo.”
Avslutningsvis konstaterar markägarna att samexistens inte är möjligt enligt nuvarande projektering men att det inte kan uteslutas – om samarbetet mellan de två projekten utökas.