Sjätte raka för Lindsdal
Lindsdals herrar är i kanonform just nu. Laget slog enkelt Assyriska Norrköping med 4–1 och tog sin sjätte raka seger.
Nyheter • Publicerad 16 juni 2012
Det var ett hemmalag som lyste av självförtroende på Fjölebros konstgräs.
Bortalaget Assyriska började relativt bra och hade mycket boll i inledningen. Men när knappa 30 minuter var spelade stötte Viktor Fredriksson in 1–0 på ett inspel från Johan Wittberg och sedan var det aldrig något snack.
Slutresultatet 4–1 var kraftigt i underkant. Lindsdal spelade sig fram till målchans efter målchans och kunde ha vunnit med det dubbla
– Det var stabilt. De skapar inte mer än två lägen framåt och vi har 16. Segrar föder självförtroende, säger lagets assisterande tränare Toni Andersson.
Daniel Ahonen, Oscar Cardmo Drott och Christopher Christensson var övriga målskyttar för Lindsdal.
Pontus Persson
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.