Högbys David Nilsson SM-trea i marathon

Förra året tog han SM-silver.
I år fick Högbylöparen David Nilsson nöja sig med brons och en total nionde plats i Stockholm marathon.
Nyheter • Publicerad 2 juni 2012
David Nilsson tog SM-brons i marathon efter att ha sprungit in som tredje svensk och en total nionde plats i Stockholm marathon.
David Nilsson tog SM-brons i marathon efter att ha sprungit in som tredje svensk och en total nionde plats i Stockholm marathon.Foto: 

Väderförutsättningarna var inte de bästa; regn, blåst och bara sju grader. Men Högby IF:s David Nilsson lyckades knipa en SM-medalj trots att han har bråkat med en förkylning de senaste två veckorna. Han blev tredje bästa svensk och 9:a totalt på tiden 2.28,53, alltså en bra bit över hans personbästa på 2.21,25.

Bäste svensk blev Fredrik Uhrbom på en femte plats med tiden 2.26,36 och därmed tog han sitt första SM-guld.

Segrade gjorde Jordaniens Methkal Abu Drais på tiden 2.19,13, medan storfavoriten Derebe Godana från Etiopien vann damklassen på tiden 2.40.19.

SM-segraren bland damerna blev Charlotte Karlsson på 2.48,37.

Lotta Nyberg
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.