Forget blir lagkompis med Bud Smith

IK Oskarshamns sparkade kanadensare Dominic Forget har fått nytt jobb.
I Italien.
Där han blir lagkompis med ­ Bud Smith.
Nyheter • Publicerad 1 december 2005

Ni kan säkert höstens transatlantiska turer i IK Oskarshamn.

Först fick Bud Smith kicken.

Sedan fick hans ersättare ­ Dominic Forget ­ det.

Nu blir duon lagkompisar i italienska Bolzano.

­ Det är väl bara tillfälligheter att det blir så, men det är samma agent till båda spelarna, säger IK Oskarshamns sportchef Ola Hydén.

Forget är fortfarande kvar i Oskarshamn, men flyger troligtvis ned till Italien i dag.

­ Det var riktigt skönt att det gick så pass snabbt för honom att hitta en ny klubb. Och det blev en bra ekonomisk lösning för oss också. Vi är klara med våra åtaganden gentemot Dominic, säger Hydén.

När det gäller Bud Smith ­ som ägnat hösten åt rehabträning ­ blev denne klar för Bolzano så sent som härom veckan.

Mer IKO-nytt:

? Timo Leinonen har missat två raka matcher på grund av ljumskbesvär. Men Ola Hydén räknar med att finländaren kan stå mot Skellefteå i morgon.

­ Och på söndag (mot Björklöven), säger Hydén.

? Supertalangen Johan Ryno kommer närmare och närmare en plats i JVM-truppen. Av de 29 spelare som är uttagna till träningslägret i Leksand får 22 följa med till Kanada.

Jan Brunby
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.