Ny tv-satsning på lokal fotboll – avtal över fyra säsonger klart
Första matchen ut är IFK Bergas seriepremiär borta mot Räppe GoIF den 1 april.
Avtalet gäller förbundsserierna vilket innebär division 2 och 3 för herrar, division 1 dam, futsalens RFL och herrarnas division 1 i futsal.
Ett av lagen som kommer att sändas många gånger under året är Färjestadens GoIF.
– Säg att vi har en bortamatch i Älmhult. Dit har inte alla möjlighet att kunna åka. Då är det oerhört fint att kunna sitta och följa den matchen hemma via era sändningar. Jag tycker det är ett jäkligt roligt och positivt drag att fler matcher kommer att sändas. Det tror jag kommer gynna hela regionen, säger Patrik Nilmert.
För IFK Oskarshamn, som är tillbaka i division 3 efter 33 år, betyder det här avtalet att laget kommer tv-sändas vid ett flertalet tillfällen. Första matchen är premiären hemma mot Växjö Norra.
– Det är bara positivt för oss. Vi tycker att vi spelar en fin och rolig fotboll så det är bara roligt att fler får ta del av det, säger IFK:s tränare Eric Persson.
Märker ni av ett större intresse för er?
– Nu kan jag bara jämföra med det som vi är vana vid. Men vi har märkt av att det skrivs fler artiklar och att det pratas mer om oss. Vi hoppas att det ska komma fler på våra matcher och nu att vi kommer tv-sändas oftare gör att det kommer fortsätta byggas upp ett intresse.
I herrarnas division 3 kan ni som tittare följa en stekhet serie med inte mindre än fyra lokala lag.
– Det ska bli en skitrolig säsong. Vi hade match mot Oskarshamn i helgen och det blev hett direkt. Det här känns hetare än på länge. Vi är riktigt taggade inför säsongen, säger Lindsdals IF:s tränare Richard Milton.
Lasse Hansson, sportchef på Barometern och ansvarig för sporträttigheter i Gota Media:
– Att vi har skrivit ett sådant här långt avtal med Svenska Fotbollförbundet gör att vi kan jobba strategiskt med tv-tablåer och lova våra prenumeranter massor av direktsänd lokal fotboll. Vi kommer snart att presentera ännu mer nyheter i vår tv-satsning på lokal sport.
Gota Media, där Barometern–OT ingår, gör tillsammans med Bonnier News, NTM och Stampen Media den här storsatsningen på svensk fotboll.
TV-sända matcher i april
April:
1: Räppe GoIF–IFK Berga, division 2, 14.00.
6: IFK Oskarshamn–Växjö Norra, fotboll division 3, 19.30.
7: IFK Berga–IFK Trelleborg, division 2, 15.00.
8: Älmeboda/Linneryd–Färjestadens GoIF, division 3, 13.00.
10: Lindsdals IF–Kristianopel, division 3, 15.00.
15: VMA IK–IFK Berga, division 2, 13.00.
15: Högsby IK–Växjö BK, division 3, 14.00.
16: Färjestadens GoIF–Hovshaga AIF, division 3, 16.00.
21: Lindsdals IF–Färjestadens GoIF, division 3, 19.00.
23: Älmeboda/Linneryd–IFK Oskarshamn, division 3, 13.00.
28: IFK Oskarshamn–Hovshaga AIF, division 3, 19.30.
29: Färjestadens GoIF–Asarum, division 3, 16.00.
Planerade matcher första månaden.