Gyökeres: "Hoppas man kan fortsätta"
Viktor Gyökeres startade i EM-kvalmatchen hemma mot Azerbajdzjan och stod för ett mål och en assist i 5–0-segern.
Bortamötet med Estland påminner till stora delar.
Anfallaren fick starta, Sverige vann med 5–0 – och så gjorde han mål.
– Det var jätteskönt att vinna, som vi behövde och så klart att göra fem mål framåt och hålla nollan... Det gör att det känns väldigt bra, säger han till Viaplay.
Målet, 25-åringens fjärde i A-landslaget?
– Det var kombinationsspel på högerkanten, Linus (Wahlqvist Egnell) kom mot kortsidan och så gick jag bara rakt mot mål. Han lade den väldigt bra framför mig och det var bara att lägga in den.
Fullträffen gav Sverige 1–0 i Tallinn och till slut vann landslaget det viktiga EM-kvalmötet med hela 5–0.
Redan på tisdag fortsätter Sveriges resa mot EM i Tyskland nästa sommar. Efter de inledande förlusterna mot Belgien och Österrike är det även då en måstematch.
I returmötet med Österrike på Friends arena hoppas Viktor Gyökeres på samma utgång som mot Azerbajdzjan och Estland.
En plats i startelvan – och målskytt.