Peter Gabriel
Nyheter • Publicerad 14 oktober 2011
Peter Gabriel har varit med länge nu och han har aldrig varit rädd att tänja gränserna för sin musik och sina videor. Mod eller dumdristig. Det är upp till var och en att välja.
Nu möblerar han om fullständigt.
Han tar 14 av sina favoriter ur sin karriär och slänger bort allt som har med gitarrer, traditionellt trumset och bas att göra.
I stället radar han upp en 46 personer stor symfoniorkester på startlinjen.
Det kan sluta hur som helst och gör det också. Ibland blir det för mycket, för mäktigt att svälja. Ibland blir det viskande skönheter eller bombastiska, dramatiska kontraster.
Spännande. Men han kunde, eller borde, ha bantat antalet låtar.
Dennis Andersson
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.