Svågerpolitik värre än ärvd monarki

Nepotismen i samhället är farligare och mer odemokratisk än monarkin.
Nyheter • Publicerad 23 juni 2010

Jag har inte några starka principiella själ mot monarkin, men när jag sett lite av det kungliga bröllopsspektaklet i TV blir jag både upprörd och skraj, framför allt av hela den utspökade överklassen (kungligheter, politiker, näringsliv, ämbetsmän med mera.)

Men som många hävdar att demokratin skulle stärkas genom att avskaffa monarkin är nog bara en stor illusion. Att monarkin går i arv är väl betydligt mindre harmlöst än den svågerpolitik som ständigt pågår inom politiken, näringslivet och bland övriga beslutsfattare.

Bengt Nordström

Emmaboda

Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.