Fullträff för hemmahoppen

Tre av fyra hemmaboxare segrade vid lördagens boxningsgala i Parken.
– Jag är riktigt nöjd, säger Oskarshamns BK-tränaren Ulf Ågren.
Nyheter • Publicerad 12 maj 2014
Mohammed Abdulrahim gjorde en bra match och besegrade Haruna Mbye.
Mohammed Abdulrahim gjorde en bra match och besegrade Haruna Mbye.Foto: Daniel Svensson
Gabriel Hjlem, Oskarshamns BK, vann kvällens första match mot Noah Nordby.
Gabriel Hjlem, Oskarshamns BK, vann kvällens första match mot Noah Nordby.Foto: Daniel Svensson
Abdal Abdalsalam, Oskarshamns BK, gick på knock-out i sin match mot Amani Nazib från Tidaholm. Efter 1.45 av andra ronden var matchen slut på Abdalsalam vann på teknisk knock-out.
Abdal Abdalsalam, Oskarshamns BK, gick på knock-out i sin match mot Amani Nazib från Tidaholm. Efter 1.45 av andra ronden var matchen slut på Abdalsalam vann på teknisk knock-out.Foto: Daniel Svensson
Oskarshamns BK-tränaren Ulf Ågren var mycket nöjd med sina adepter.
Oskarshamns BK-tränaren Ulf Ågren var mycket nöjd med sina adepter.Foto: Daniel Svensson

Ett par hundra åskådare hade hittat till Parken för att bevittna Fullträffen i lördags. De skulle få se hemmaboxare som visade prov på riktigt fin boxning. Kvällen började med att unga hemmatalangen Gabriel Hjelm besegrade svenska diplommästaren Noah Nordby.

– Det är Gabriels bästa match någonsin, han är felfri. Han överraskade stort på mig och han har alla ingredienser att bli väldigt duktig, säger OBK-tränaren Ulf Ågren.

I kvällens andra match höjdes temperaturen ytterligare. Abdal Abdalsalam gick på knock i 69-kilosklassen mot Amani Nazib.

Efter 1.45 av den andra ronden hade Nazib varit i golvet två gånger och domaren valde att avbryta matchen. Abdalsalam vann på teknisk knock-out.

– Det är andra matchen han vinner på knock-out på kort tid. Han visar att han tar stora kliv hela tiden, säger Ågren.

Abdalsalam själv var av förklarliga skäl nöjd med kvällen.

– Jätteskoj att få boxas på hemmaplan och jag är nöjd med min match. Jag vill tacka mina tränare för allt de gjort för mig.

Den tredje oskarshamnaren att gå upp i ringen under kvällen var Zaur Mammadov. Han ställdes mot Mohamed Ali från Visby.

– Tyvärr har Zaur haft stora problem med sin rygg. Han krigar bra och jag tycker matchen är jämn, säger Ågren om förlustmatchen.

Sist ut var Mohammed Abdulrahim, som gjorde sin avskedsmatch för Oskarshamns BK då han flyttat till Malmö. Det blev ett värdigt adjö.

– Första ronden är han suverän. Sedan blir det tillknäppt i den andra ronden innan Mohammed tar över igen i den tredje. Det är en tuff motståndare han ställs mot så jag är imponerad.

Mohammed själv stortrivdes.

– Jag fick en jättebra inledning på matchen och försökte hela tiden vara snabb på fötterna. Jäkligt skönt att ha det här publikstödet också, säger 18-åringen.

1. Gabriel Hjelm, Oskarshamn, besegrade Noah Nordby från Kalmar.

2. Abdal Abdalsalam, Oskarshamn, vann på teknisk knock-out mot Amani Nazib, Tidaholm.

3. Zaur Mammadov, Oskarshamn, förlorade en jämn match mot Mohamed Ali, Visby.

4. Milad Mazdak, Tidaholm, besegrade John Bosco, Kristianstad.

5. Mohammed Abdulrahim, Oskarshamn, besegrade Haruna Mbye, Angered.

Johnny Larsson
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.