Vattnet genom Emsfors fortsätter att stiga

Genom Emsfors flödar just nu 123 kubikmeter vatten per sekund och prognosen är att flödet kommer att stiga under kommande dagar.
Oskarshamn • Publicerad 16 juli 2012
Vattenflödet är högt i Emån nedströms Målilla. Vid Karlshammar forsade vattnet rejält under måndagen.
Vattenflödet är högt i Emån nedströms Målilla. Vid Karlshammar forsade vattnet rejält under måndagen.Foto: 

– Vi tror att maxvärdet kommer att ligga runt 130 kubikmeter per sekund, säger Carina Nanker på länsstyrelsen i Kalmar län.

Fortfarande är inte kulmen nådd överallt i Emån efter det myckna regnet. På länsstyrelsen räknar man med att flödena kulminerar framåt onsdag. SMHI har fortsatt en klass 1-varning för höga flöden i Emån nedströms Målilla. Att flödet genom Emsfors har ökat under natten till måndagen beror även på ett planerat arbete vid dammen i Karlshammar.

Väderprognosen för den kommande veckan visar på fortsatt ostadigt väder med lokala skurar.

Sofia Denzler
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.