Kattuggla fri efter rehab
Kattugglan hittades den 3 januari av Hans Ranestål, Virkvarn, på E 22, bara 50 meter från sitt hem.
– Den satt där på vägen och bara tittade. Jag åkte och ställde bilen. Sedan gick jag och hämtade den. Den såg väldigt trött ut. Första natten fick den tillbringa i pannrummet. Sedan blev det en natt i garaget innan Urban Rundström kom och hämtade den, berättar Hans Ranestål.
Han fick leta länge och ringa många samtal innan han till slut hittade Urban Rundström och fick hjälp med ugglan som förmodligen skadats när den flugit in i en bil.
Urban Rundström är KFV:s man i Oskarshamn och Mönsterås. KFV står för Katastrofhjälp, fågel- och vilt, och är en ideell organisation som jobbar med att ta hand om skadade fåglar och vilt.
Organisationen utbildar folk som på frivillig basis vill jobba med att rehabilitera skadade djur.
– Den här kattugglan hade en kraftig hjärnskakning och en skada i ena vingen. Första veckan fick jag tvångsmata den, berättar Urban Rundström.
Men efter en vecka hemma i Urban Rundströms uthus började den äta själv och sakta men säkert blev den bättre och bättre.
Att mata vilda djur är inte det lättaste. Kattugglor äter möss och Urban Rundström har fyllt en frys hemma med mat för vilda djur, bland annat möss som fastnat i fällor.
– 2012 var ett riktigt musår. Så jag passade på att fylla på förrådet, berättar han.
Hans Ranestål gillar ugglor. Han tycker det är fascinerande fåglar som vi nästan aldrig få se eftersom de jagar på natten. I köket har han faktiskt två uppstoppade ugglor. När det var dags att släppa den rehabiliterade kattugglan fri serverade han också kaffet i speciella ugglemuggar.