Pensionärer stängs ute från gym
Ett tiotal äldre som gått på rehabilitering i landstingets lokaler i Borgholm är besvikna.
– Vi har våra träningsprogram som vi vill fortsätta med för att bibehålla hälsan, säger Aina Ekströmer.
Landstinget bedriver rehabilitering i lokaler som finns på hälsocentralen samt i varmvattenbassängen på Ekbacka. De som skrivit under protestbrevet vill kunna använda bassängen och träningslokalerna när det inte är folk där.
Istället hänvisas de till lokala gym. Ett alternativ de inte uppskattar. Det anses för dyrt, för högt ljud och stressigt.
– Det köper jag inte. Det är en gammal myt att det inte är lugnt på gymmen och att det bara är muskelknuttar där, säger Maria Götesson, chef för distriktsrehabiliteringen på Öland.
De som nu protesterar i Borgholm menar att de vill ha samma möjligheter som äldre i Mörbylånga har.
– De kan köpa ett kort och gå och träna i landstingets lokaler, säger Kicki Lundh.
Maria Götesson ser inte ett kort som en möjlighet.
– Det är ett undantag som landstinget gjort eftersom det inte finns privata gym i Mörbylånga. Men i augusti startar ett och då blir det ingen mer privat träning i våra lokaler.
Att få träna privat i varmbadet på Ekbacka är också uteslutet.
– Borgholms kommun äger bassängen och landstinget hyr den av dem. Vi är där två dagar per vecka, säger Maria Götesson.
Resterande tid hyr landstinget i sin tur ut bassängen till föreningar.
– Avtalet med kommunen blev så eftersom vi inte bara fick hyra den den tid vi behöver utan bara på heltid.
Det som gäller är att den rehabilitering man fått som ordination sker i landstingets lokaler.
– När de gångerna är klara går det över till friskvård och det kan man sköta hemma eller på ett gym.