Annons
Tusentals flyr skogsbrand i Sydkorea
Sydkorea • Publicerad 5 mars 2022
Över 3 000 brandmän bekämpar en stor skogsbrand Sydkorea. Branden startade tidigt på fredagen uppe i bergen nära staden Uljin och ska ha spridit sig mot Samcheok på landets östra kust.
Omkring 6 000 personer har tvingats lämna sina hem och branden uppges ha förstört närmare 6 000 hektar skogsmark. Över 150 bostäder har förstörts av branden samt ett större antal andra byggnader.
Annons
Skogsbranden ska till en början ha hotat en intilliggande kärnkraftsanläggning, men räddningspersonal är nu på plats i området och läget uppges vara under kontroll.
Det finns inga uppgifter om skadade eller döda.
Myndigheterna hoppas få kontroll över branden under lördagsdygnet.
TT
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons