Annons
Oro för coronaviruset stänger Louvren
Kultur • Publicerad 1 mars 2020
Världens mest besökta museum, Louvren i Paris, slutade ta emot besökare på söndagen sedan museipersonalen vägrat arbeta på grund av rädsla för coronaviruset.
Runt 300 anställda samlades på morgonen och röstade "nästan enhälligt" för att hålla dörrarna stämda, enligt en facklig representant.
Annons
– Vi fick ingen förvarning och ingen information står på hemsidan, säger en frustrerad turistguide utanför museet.
Senare på dagen gick Louvrens ledning ut med en ursäkt och lovade att alla förköpta entrébiljetter kommer att återbetalas.
Det är ännu inte klart om museet kommer att öppna på måndagen.
I fjol tog Louvren emot 9,6 miljoner besökare.
TT
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons