Manchester United vidare – slog Rooneys Derby
Sedan Wayne Rooney avslutade en 13 säsonger lång sejour i Manchester United 2017 har hans karriär gått vidare, via en återkomst till Everton och en tvåårig vistelse i MLS-klubben DC United, till Derby County i den engelska andraligan The Championship.
På torsdagskvällen ställdes den 34-årige engelsmannen mot sina gamla lagkamrater hemma på Pride Park Stadium – men för Rooney, som fick tampas med Victor Nilsson Lindelöf i Uniteds backlinje, blev det inget kärt återseende sett till matchutvecklingen.
Efter en mållös första halvtimme hamnade bollen hos vänsterbacken Luke Shaw i utkanten av straffområdet. 24-åringen tvekade inte, drog med sin vänster till direkt på volley och fick se bollen studsa i marken innan den damp in i det bortre hörnet av målet.
Strax före halvtidsvilan ökade sedan Odion Ighalo på Manchester Uniteds ledning – och när samme spelare tryckte in sin egen retur fram till 3–0 i den andra halvleken var matchen avgjord.
Wayne Rooney var långt ifrån ofarlig och var nära att näta mot sitt gamla lag på frispark två gånger om – men både gångerna stod gästernas målvakt Sergio Romero i vägen.
Härnäst, den 21 mars, väntar tuffare motstånd i FA-cupens kvartsfinal för Manchester United, nämligen Norwich som på onsdagen slog ut Tottenham på straffar.