Annons
Inga "high fives" med fansen för NBA-stjärnor
Basket • Publicerad 3 mars 2020
NBA har infört rekommendationer för basketspelarnas umgänge med supportrarna, med tanke på oron för coronavirusspridning.
Då är det okej att göra "fist bumps", alltså hälsa med knuten näve, men inte göra "high five", då hälsningen sker med handflata mot handflata.
Annons
Spelarna bör inte låna fansens pennor, bollar eller t-shirtar när det ska skrivas autografer.
Portlandsstjärnan C J McCollum tar virusoron ett steg längre och tänker inte alls skriva autografer.
"Jag tar en paus från att skriva autografer. Och se nu alla till att tvätta händerna med tvål i minst 20 sekunder och håll för munnen när du hostar", skriver han på Twitter.
Bostons Kemba Walker tänker fortsätta att skriva autografer men kommer kanske att ta med en egen penna.
TT
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons