Annons

Fick höftprotes för fel sida inopererad

Vård • Publicerad 7 februari 2022
En patient på Piteå sjukhus fick fel sidas protes inopererad i höften. Arkivbild.
En patient på Piteå sjukhus fick fel sidas protes inopererad i höften. Arkivbild.Foto: Bertil Ericson / TT

En patient på Piteå sjukhus fick i december en höftledsprotes inopererad på vänster sida. Själva operationen gick bra. Först efteråt upptäckte en sekreterare misstaget efter att ha kontrollerat etiketten på protesen – den var avsedd för höger sida.

Enligt den lex Maria-anmälan som gjorts godtogs protesen av både läkare och sjuksköterska under operationen utan att misstaget upptäcktes.

Patienten, som led av höftledsartros, riskerar nu att behöva göra om operationen eftersom protesen kan komma att vridas ur led, rapporterar SVT Nyheter Norrbotten.

TT
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons