Annons

Dömdes för dödsskjutning – greps efter rymning

Brott • Publicerad 11 januari 2021
Polisen har gripit den 30-åriga mannen.
Polisen har gripit den 30-åriga mannen.Foto: Mikael Fritzon/TT

En 30-årig man, dömd till tolv års fängelse för medhjälp till ett uppmärksammat mord på en 18-årig kvinna i Stockholmsförorten Råcksta, har gripits, rapporterar Expressen.

Mannen friades i tingsrätten och försattes då på fri fot, men dömdes sedan i hovrätten för medhjälp till mord och medhjälp till mordförsök. Sedan dess har han varit på rymmen och jagats av polisen.

Annons

På måndagskvällen greps mannen slutligen i Trosa. Efter gripandet lämnades han enligt Expressen över till Kriminalvården.

Vid mordet i augusti 2019 sköt gärningsmännen med automatvapen in i en lägenhet. Den unga kvinnan som dödades var enligt hovrätten inte måltavla för skotten, utan hennes 33-årige man.

TT
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons