Både dur och moll i Johan Rundbergs punkiga barnbok
Totalvägra
Författare: Johan Rundberg.
Förlag: Natur & Kultur.
Leo spelar gitarr och gillar musik som får hjärnan att sluta tänka på annat. Det är sommar i Stockholm, den kritiska mellan sexan och sjuan. Hennes bästis har kommit in på musikkollo, men inte hon.
Föräldrarna verkar ledsna och mormor Jackie gör konstiga saker. Leo vet att något är fel men vill inte låtsas om det. Hon totalvägrar. Titeln är en låt av Ebba Grön, som i boken var uppvärmare för Leos mormors band. Mormor är nämligen punkare. Och Leos mamma gjorde uppror genom att bli revisor.
Leo själv är vilsen, men gitarren hjälper och av en slump får hon spela med ett etablerat punkband, Bultsax. Samtidigt blir mormoderns demens blir alltmer uppenbar.
Det är svårt att växa upp, men Johan Rundberg skriver fint om vänskap och musikens betydelse. Toner i moll varvas med vassa ackord, dissonanta ljud och melodier i dur.