Mindre pengar till blomsterprakt i stan
Sommaren 2013 har förutsättningar att slå rekord när det gäller besöksnäring. Damfotbolls-EM, Ironman, utomhusteater på Krusenstiernska och mängder av andra evenemang borgar för turistrekord. Men årets besökare får lite mindre av blomsterprakt i staden. Det är vinterns fel.
– Så är det. Vi har fått sammanlagt 200 000 kronor mindre att röra oss med i år, säger parkingenjör Bengt Andersson. Serviceförvaltningen har behövt pengar för att täcka snöröjningens kostnader.
Det märks i kommunens tätorter, som fått lite färre blomsterkrukor i år, men även i hamnen.
– Jo, det har kommit klagomål från någon i Påryd som saknade ett blomsterfat och vi har också fått påtryckningar från turistbyrån att de saknas blommor i gästhamnen, säger han.
Det är bara några veckor kvar till ett av de större evenemangen, dam-EM, känns det inte trist att erbjuda gästerna normal blomsterprakt?
– Jo, det är det samtidigt som de jag pratar med har full förståelse för prioriteringarna. När det gäller dam-EM så kommer vi att satsa på blomsterarrangemang på vägarna ut till arenan. Men medel för detta tas från ett annat konto.