Miljösatsning på Ica i Lindsdal

Ica i Lindsdal bygger just nu ett nytt lager. Men det är inget vanligt varulager utan en helt ny satsning för att ta hand om avfall på ett bättre sätt – detta för att bli mer miljövänliga.
Kalmar • Publicerad 29 maj 2014
Foto: Paul Madej

– Vi är måna om miljön, säger Tomas Olström, Ica-handlare, Lindsdal.

Just nu pågår byggnationen som beräknas vara klar i höst någon gång. Det är en ny lagerlokal som växer fram och som ska innehålla diverse avfallsmaskiner.

– Det innebär att ingenting ska slängas. Grönsaker och kött som blivit gammalt kommer att pressas på vätska och sedan ska avfallet skickas till förbränning för att bli biogas, förklarar Tomas Olström.

Initiativet bygger inte på någon allmän trend bland Ica-handlare just nu, idén är en egen satsning.

– Det är på eget initiativ, vi måste satsa på miljön, menar Tomas Olström.

Isabella Lindholm
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.