Kommunens bemötande har inte blivit bättre
Kalmar kommun arbetar mycket med att förbättra servicen och tillgängligheten för invånarna. Sveriges kommuner och landsting jämför olika kommuner.
Kalmar • Publicerad 11 oktober 2011
Resultatet av 2010 års mätning av tillgänglighet och bemötande var inte bra och därför beslutade kommunstyrelsens arbetsutskott om en rad åtgärder.
En var att göra en extra mätning efter sommaren och den visar en klar förbättring, 86 procent av samtalen har direkt fått kontakt med en handläggare.
Däremot har inte bemötandet förbättrats. Endast 57 procent tycker att de har fått ett gott bemötande av kommunens personal.
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.