Kalmar kommun kan få cirka 120 plusjobb.

Kalmar • Publicerad 31 december 2005

750 arbetslösa får slåss om jobben.

Men ännu är det inte klart när det drar i gång.

Den 1 januari är startdagen för plusjobben. Men då kommer de inte att tillsättas.

Troligen kommer arbetet i gång tidigast i februari enligt Ronny Johansson, chef på arbetsmarknadsavdelningen i Kalmar kommun.

- Vi håller på att förbereda oss, men vi vet inte hur många plusjobb det blir än.

Alla plusjobbare ska inte anställas på en gång. Det måste ske under 2006.

Till sommaren kan kommunen ha kommit i gång ordentligt med plusjobben.

Eva Larsson-Törngren på länsarbetsnämnden säger att det kan bli 120 plusjobb till kommunen.

Förutom kommunen är det landsting, statliga myndigheter som till exempelvis polis, länsstyrelse, skattekontor med säte i Kalmar som kommer ifråga för den kvot av plusjobb som hamnar i Kalmar kommun.

Det är 750 arbetssökande inom Kalmar kommun som uppfyller kraven för att kunna få plusjobb. Kravet är att de ska ha varit arbetslösa längre än två år.

De arbetslösa kommer att få söka jobben. Sedan är det upp till arbetsgivaren att göra anställningsintervjuer.

Förvaltningarna i Kalmar kommun har lämnat förslag på vilka plusjobb som kan komma ifråga.

Några av förslagen är att plusjobbarna kan arbeta inom skolan och omsorgen.

Syftet med plusjobben ska vara ett tillskott, men det är inget förbud att göra ordinarie arbetsuppgifter. Men en arbetsgivare får inte lov att trixa med jobben och till exempel ersätta vikarier.

På länsarbetsnämnden ser man mycket positivt på de nya plusjobbben.

Margareta Krantz
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.