Jämtin knackade dörr i Oxhagen
– Men vår allra viktigaste uppgift är att höja valdeltagandet, säger Socialdemokraternas partisekreterare Carin Jämtin som besökte Kalmar på lördagen för att valtala och medverka i partiets distriktskongress.
För att få fler att rösta om 15 dagar knackas det dörr som aldrig förr. Hittills har Socialdemokraterna haft 182 000 samtal med väljare och 5 000 bara här i Kalmar.
– Vi har alltid knackat dörr i valtider, säger Jämtin. Det är ett bra sätt att få kontakt med väljare.
– Men nu genomför vi det här mer systematiserat.
På lördagen följde Jämtin med ut till Oxhagen, ett område där Socialdemokraterna hade 60 procents av rösterna förra valet.
Valdeltagandet i stadsdelen ligger dock under snittet och Socialdemokraterna och hoppas i och med dörrknackningen att få upp det rejält till den 25 maj.
Varför är intresset så svalt för EU-valet?
– Jag tror att samtliga partier underskattade kraften i motsättningen mellan ja och nej till EU för 20 år sedan.
– För oss som parti tog det ända till förra valet innan motsättningen helt var borta. Vi borde ha tagit tag i den biten tidigare.