Birgitta Hultman
Skicka e-post
Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.
Här kan du själv söka fram dina lokala siffror:
I Hultsfred har Socialdemokraterna gått tillbaka rejält, när 3 av 9 distrikt är räknade. Men S är fortfarande största parti med 26,1 procent. SD hade 23,5 procent.
Sverigedemokraterna går starkt framåt i Nybro. När 4 distrikt av 14 var räknade hade SD 27,6 procent och var största parti. S hamnar på 23,2.
Även i Högsby går Sverigedemokraterna starkt fram. När 3 av 5 distrikt var räknade hade SD 31,1 procent av rösterna, medan S hade backat till 28,2.
När ett av fem distrikt är räknat i riksdagsvalet i Torsås kommun är SD största parti med 27,6 procent, före C med 24,8 och S med 23.3.
Sverigedemokraterna går starkt framåt i Nybro. När 4 distrikt av 14 var räknade hade SD 27,6 procent och var största parti. S hamnar på 23,2.