Åk säkert på studentflaken
Torsdagen den 5 juni tar årets första gymnasieelever studenten i Kalmar län. Den kommande veckan fylls gatorna av glada studenter i allehanda ekipage. Studentflaken är inget nytt och polisen vill att det ska fortsätta vara en trevlig tradition.
– Vi är inte där för att bötfälla någon, utan för att se till att man tänker på säkerheten, säger trafikpolisen Bill Lundqvist.
Polisen kan omöjligtvis hålla koll på hundratals bilar, traktorer och andra ekipage som åker runt med glada studenter.
– I den mån vi har tid är vi ute och gör okulär besiktning och tittar på hur det ser ut under färd. Vi brukar rekommendera att någon vuxen åker med om det är mycket ungdomar på ett flak. Vi förstår att de är glada, men de kanske inte tänker på säkerhet.
Föraren av ett studentflak ska ha fyllt 21 och haft körkort med rätt behörighet i minst två år.
– Det ska vara föranmält till polisen vem som kör. De brukar vara rätt duktiga på att höra av sig.
Hur ser ni på alkoholen?
– Att de tar ett glas champagne inne på skolan, som inte är allmän plats, är inte olagligt. Men har de druckit innan de kommer i väg så att de är onyktra, ska föraren inte fortsätta transporten. Vi får hoppas att lärare och anhöriga ingriper om det skulle hända, säger Bill Lundqvist.
Studenten 2014
Så här ser gymnasieskolornas utspring och studentfiranden ut i Barometern-OT:s spridningsområde de närmaste veckorna:
Torsdag 5 juni:
Etec, el
Oscarsgymnasiet
Ingelstorpsgymnasiet
Helgesbogymnasiet
Åkrahäll
Tisdag 10 juni:
SYAB Transport
Dag Hammarskjöldsgymnasiet
Torsås Korr
Onsdag 11 juni:
Ölands gymnasium
Kalmar praktiska
Lars kaggskolan
CIS
Torsdag 12 juni:
Högsby utbildningscenter
Vilhelm Moberggymnasiet
Jenny Nyströmsskolan
Östersjögymnasiet
Gamleby
Fredag 13 juni:
Hultsfreds gymnasium
Stagneliusskolan
Stage4You
Mönsterås gymnasium