18-åring häktad – misstänks för våldtäkt på Harrys
En 18-årig man från Mönsterås kommun häktades under fredagen. Han är misstänkt för en våldtäkt på ett uteställe i Kalmar.
KALMAR • Publicerad 8 mars 2019
Den 18-årige mannen är häktad på sannolika skäl misstänkt för en våldtäkt som ska ha skett på utestället Harrys i Kalmar natten mot lördagen den 2 mars.
Mannen anhölls i sin frånvaro på onsdagen veckan efter den aktuella natten och kunde gripas dagen efter vid 09-tiden på morgonen.
På fredagen häktades 18-åringen som är bosatt i Mönsterås kommun. Enligt åklagaren finns det risk att 18-åringen undanröjer bevis eller på annat sätt försvårar utredningen.
Lotta WaghornSkicka e-post
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.