”Låt oss leva även på landsbygden”
Hur kan de som sitter på makt och förhoppningsvis kunskap i vår region bara negligera vår befolkning på detta sätt?
För Region Kalmars hälso- och sjukvårds direktör Johan Rosenqvist samt enhetschef för ambulansen Jonas Löf har inte de nya arbetstidsreglerna kommit som en överraskning.
För cirka ett år sedan så visste man när de nya arbetstidsreglerna skulle träda i kraft. Varför har man inget gjort? Arbetar inte dessa högt uppsatta personer för oss skattebetalare och ser till vårt bästa?
Ni säger i media att ni måste ”testa” andra möjligheter först innan dispens kan sökas. Vad har ni testat för något under år 2022/2023?
Eller är det från och med den 1 Oktober som ni går igång med testet ”Ingen ambulans i Löttorp från cirka klockan 18.30- 08.45 så får vi se hur det går”?
Vi har hört talas om att det finns ambulanspersonal som är lasade så det kan inte vara en brist på personal, detta kommer förmodligen leda till att personal söker sig till andra arbeten.
Låt oss leva även på landsbygden.
Ölandspartiet,
Maria Eklund
Per Einarsson