Polisen: ”Vi har ett stort fokus”
Varför någon brottsplatsundersökning inte har gjorts i Långasjö kan polisens presstalesperson inte svara på.
– Det är en bedömning som görs vid anmälningstillfället, så de har nog bedömt att inga spår finns att hämta, säger Robert Loeffel.
Lokalpolisområdeschef Malena Grann säger att hon har gett sina gruppchefer uppdraget att se alla de här anmälningarna i ett sammanhang.
– Vi ser två fenomen när det gäller sådana här brott i trakten, antingen att det är lokala brottsaktiva eller att det är internationella stöldligor. Nu analyserar vi det här för att se vilket fenomen det rör sig om, säger Malena Grann.
Hon säger att även om polisen inte har varit på plats tar de till sig anmälningarna och analyserar dem. Det finns också en rad förebyggande åtgärder som har visat sig effektiva.
– Man kan DNA-märka eller på annat sätt märka sina saker och sätta upp anslag om att det är gjort. Man kan också bilda grannsamverkansgrupper, säger Malena Grann.