"Innan man säger att yttrandefriheten är hotad bör man veta vad yttrandefrihet är”
Egentligen hade vi inte behövt skriva mer då detta i sig besvarar debattartikeln.
Men låt oss utveckla.
När man skapar ett konto hos dessa företag förbinder man sig att följa deras tydliga policys om bland annat vilseledande information eller inlägg av hatisk karaktär. Väljer man ändå att publicera sådana inlägg, bryter man mot dessa policys och riskerar att bli avstängd. Det framgår också att det är företaget som bedömer inläggens lämplighet. Allt detta accepterar man när kontot skapas.
Därmed är det inget brott mot yttrandefriheten om man får inlägg raderade eller om man blir avstängd från plattformen.
Hade Barometern valt att inte publicera denna debattartikel hade de inte begränsat skribenternas yttrandefrihet. Det står tidningen fritt att publicera de debattartiklar de önskar.
Hade däremot skribenterna efter publicering av debattartikeln råkat ut för repressalier för detta av någon myndighetsutövare så hade det troligen varit ett brott mot yttrandefriheten.
Yttrandefrihet är förhållandet mellan stat och medborgare. Personer som befinner sig i Sverige har rätt att fritt uttrycka sig i tal, skrift, bild eller på annat sätt utan att myndighet får bestraffa någon för deras uttalande så länge yttrandena i sig inte bryter mot någon lag som t.ex. diskrimineringslagen.
Yttrandefriheten innebär inte att man kan kräva vart det man vill yttra ska publiceras.
Skribenterna använder nedläggningen av SwebbTV som ett exempel. SwebbTV släcktes ner av Youtube efter att återkommande rapporterat vilseledande om epidemin samt haft flera inslag av hatisk karaktär. Bägge dessa typer av inlägg bryter mot Youtubes policys.
I och med att SwebbTV valt Youtube istället för att ha en egen mediekanal så har de förbundit sig till att följa gällande regler. Youtube ansåg att de inte gjorde det och därför stängdes kontot. Detta innebär inte att de begränsat yttrandefriheten för SwebbTV.
Yttrandefrihet är en av Sveriges viktigaste grundlagar och det är därför viktigt att dess syfte inte förvanskas.
Tobias Fagergård (S)
Henrik Nilsson Bokor (S)
Matilda Wärenfalk (S)
Peter Wretlund (S)
Andreas Erlandsson (S)
Mattias Adolfson (S)
Tomas Söreling (S)
Robert Rapakko (S)
Maria Ixcot Nilsson (S)
Ilko Corkovic (S)