Batman 1.0

Nyheter • Publicerad 22 oktober 2011
Foto: 

Den 20 juli är det äntligen premiär för den sista delen i Christopher Nolans Batman-trilogi: The dark knight rises, där den gode läderlappen får slåss mot Bane, Catwoman och ärkefienden Ra's al Ghul.

För att kittla superhjältenerven kan det vara lite eggande att se hur det såg ut från början, när Batman och hans trogne medhjälpare Robin intog tv-apparaterna på 1960-talet och konstatera två saker. 1) Batmans framtoning har onekligen ändrads. 2) Tonsättaren till introt är ett geni.

HARALD BROSTRÖM

Daniel Bogefors
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.