Östlunds filminspelning fortsätter i juni
Film • Publicerad 12 maj 2020
Inspelningen av regissören Ruben Östlunds nästa film "Triangle of sadness", som avbröts på grund av coronapandemin, planeras kunna sätta i gång igen nästa månad.
– Vi har sex inspelningsdagar med Woody Harrelson som kapten på en lyxyacht som vi skulle spela in när allting stoppades. Förhoppningsvis kan vi göra det sent i juni, säger Östlund i TV4-programmet "Efter fem".
"Triangle of sadness" beskrivs som en "engelskspråkig satir om modevärlden och en yachtfärd med förhinder".
TT
Så här jobbar Barometern Oskarshamns-Tidningen med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.