Inhopp av Hampus i svensk seger
P18/92-landslaget besegrade Bulgarien med 2-0 i den första av två träningslandskamper efter mål av Serge-Junior Ngouali och Victor Claesson .
Sverige dominerade stora delar av matchen som spelades på Skutskärs IP inför drygt 700 åskådare. Blågult visade upp ett bra och framgångsrikt passningsspel, hårt arbete både framåt och bakåt, dessutom släppte man inte till så många målchanser framför målvakten Christoffer Matwiejew . Bulgarien hade dock en bra period i början på den första halvleken men efter det var det Sverige för hela slanten.
- Ett spelskickligt lag som inte alls var så dåligt. Men det var vi som hade spelet och fick till de bästa kombinationerna sista tredjedelen, säger KFF-mittfältaren Hampus Bohman på telefon efter matchen.
1-0 föll i den 35:e minuten genom kantspringaren Serge-Junior Ngouali, till vardags i IF Brommapojkarna. I början på den andra halvleken ordnade IFK Värnamos Victor Claesson 2-0 som också blev slutresultatet.
Hampus Bohman med tröja nummer 8 fick inleda kvällens landskamp på bänken men hoppade in med dryga kvarten kvar då han bytte av Elfsborgs Oscar Hiljemark som en av två defensiva mittfältare.
- Det gick hyffsat och inte mycket att förändra i matchen. Det var mest att se till att bibehålla ledningen, konstaterar Hampus som i returmötet på torsdag får chansen i startelvan.
- Det är klart redan nu att jag ska starta. Förhoppningsvis går det lika bra då, avslutar Bohman som efter kvällens match kan skriva in landskamp nummer 23 på sitt CV.
Matchen mot Bulgarien spelas på torsdag, då klockan 14.00 på Kastvallens IP i Gävle.
Sverige-Bulgarien 2-0 (1-0)
P18/92-landslaget, Träningslandskamp, Skutskärs IP
Målskyttar: 1-0 (35) Serge-Junior Ngouali, 2-0 (55) Viktor Claesson
Publik: 712
Sverige (4-2-3-1): Christoffer Matwiejew (mv) - Elliot Lindberg, Joseph Baffo, Felix Sehlström, Niklas Andersen (82) - Oscar Hiljemark (73), Niklas Maripuu - Serge-Junior Ngouali, Abdul Rahman Khalili, Viktor Claesson (82) - Anton Henningsson.
Avbytare: Rikard Hallin (mv), Philip Berglund (82), Philip Andersson, Hampus Bohman (73), Christoffer Katenda, Pontus Åsbrink (82), Simon Thern.