Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
söndag 27 maj 2012
Val 2010 2010-09-15 | Uppdaterad 2010-09-15
Socialdemokraterna lovar att ta upp kampen mot avfolkningen och ser det som enskilt viktigaste frågan.
– Vi har tagit fram fyra punkter och vårt första löfte under mandat- perioden är att planera och skapa byggklara tomter vid Snuggan. Vi ser det som en förutsättning att det görs flera byggklara tomter och att dessa blir byggklara under mandatperioden, säger Jonas Erlandsson (S).
En andra målsättning vid en eventuell valseger går ut på att snarast projektera för en om- och tillbyggnad av kommunens äldre- boende och då i första hand Mogården, där man räknar med att använda rot-pengar.
Ett tredje mål går ut på att renovera och göra om resterande byggnader på Fröviskolan till en modern skola med de behov som finns för att möta framtiden.
– Även detta kräver en röd-grön valseger på riksnivå samt att det kommer rot-pengar till skolombyggnader. Ska kommunen överleva krävs det moderna skolor, säger Jonas Erlandsson.
Socialdemokraterna vill bygga en ny sport- och aktivitetshall i Högsby, som uppfyller de moderna kraven. Hallen kommer inte att ligga i Lanhagen. Den ska användas även för kulturändamål, utställningar och bli centrum för musikskola/kultur- skola.











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA