Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
söndag 27 maj 2012
Val 2010 2010-04-21 | Uppdaterad 2010-04-21
Namnbyte och ett litet tillsnyggat partiprogram. Men annars skiljer sig inte Svenskarnas parti så mycket från Nationalsocialistisk front, menar researcher på tidningen Expo.
– Nej det är samma personer som finns i ledningen så det är ingen större skillnad. De har tagit bort kravet på att man ska läsa rashygien i skolan annars är väl partiprogrammet ungefär likadant som tidigare, säger Kenny Hjelte.
Han har i flera år kartlagt högerextrema partier i Sverige och känner väl till Svenskarnas parti.
De ställer upp i sju kommunval i landet, tre av dessa kommer från Kalmar län. Varför?
– Med största sannolikhet handlar det om att vice partiledare Anders Ärleskog från Emmaboda. Han står för kontinuitet och det är väl en anledning till att de bitit sig kvar.
På partiets lista står bland annat Birger Olsson en uttalad nationalsocialist som i Kristianstadsbladet förra året förnekade att förintelsen ägt rum.
Vad vill de?
– De enas framför allt inom tre områden de är uttalat antisemitiska, de är antidemokrater och de är uttalade homofober, säger Kenny Hjelte. Det är också en rörelse som är kriminellt belastad. Exempelvis har Anders Ärleskog två domar på sig.
Ni glömde skriva att Svenskarnas parti äter barn och sprutar eld!!!
Inte konstigt att allt färre tidningar kontaktar Expo för att få kommentarer när de är så oseriösa hela tiden.
"antisemitiska, antidemokrater och homofober" säger den självutnämnda experten och slänger in att Anders Ärleskog är dömd. Han glömmer av någon anledning att berätta att domarna är för att han struntat i att ansöka om tillstånd för att hålla torgmöten bara för att slippa våldsvänstern.
Expo... ja jag säger som Patrik, de kunde lika gärna ha sagt att Svenskarnas parti sprutar eld och äter barn.
Varför frågar inte Barometern Svenskarnas Parti själva vad de står för? Istället frågar man en "expert" som livnär sig på att inte gilla partier som Svenskarnas Parti.











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA