Studieliv 2007-10-18 | Uppdaterad 2007-10-21
Oskarshamns schacksällskap vill hjälpa eleverna i kommunens skolor med matematikkunskaperna.
- I många andra länder finns redan ett samarbete mellan schackklubbarna och skolorna. Vi vill bli först i Sverige, säger Josip Vrabec, initiativtagare till projektet.
Inom de närmsta dagarna ska schacksällskapet ta kontakt med Lis Lyrbo (s) för att diskutera förslaget.
Enligt Josip Vrabec finns det många undersökningar som visar att matematikresultaten förbättrats med 15 till 20 procent i de skolor som infört schack på schemat.
- Skolorna i Oskarshamns kommun håller på med ett matteprojekt som heter Strålande matematik. Vi i schackklubben skulle gärna vilja delta, säger Josip Vrabec.
Ronja Koepke avslutade sina studier på Linnéuniversitetet i Kalmar 2010. Efter att ha läst programmet Journalistik och Medieproduktion flyttade hon till Stockholm för att pröva på livet som frilansare inom tv, både framför och bakom kameran. Följ hennes vardag med auditions, livets funderingar och planer på att plugga till skådespelerska i New York.
ronja.koepke@barometern.se
Telefon: 0480-591 00









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (56 ST.)
ANNONSERA