Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
söndag 27 maj 2012
Studieliv 2008-10-21 | Uppdaterad 2008-10-21
Sara Brännström, läste Turismprogrammet med inriktning företagsekonomi. Tog examen 2007. Jobbar just nu: med kundtjänst och rådgivning på Nordea i Göteborg.
Hon trivdes i Kalmar under studietiden och fick erbjudande om att stanna kvar och jobba här efter examen. Men hon ville vidare och målet var Göteborg.
I några månader jobbade hon inom hotellbranschen, innan hon kom på att det var ekonomi, istället för turism, hon ville satsa på. Hon sökte jobb på Nordea, och fick det.
- Det har aldrig varit några problem att få jobb och jag tror att lite av det beror på att jag jobbade mycket samtidigt som jag pluggade. Kontakten med arbetslivet har varit väldigt viktig och det märker jag att arbetsgivarna också tycker.
Hon beskriver Nordea som ett stort företag med många möjligheter. Men det innebär inte att hon alltid kommer att vara kvar där.
- Just nu är jag jättenöjd med mitt jobb och jag trivs verkligen. Men jag är 27 år och det är inte läge att nöja sig. Jag har hela arbetslivet framför mig och kommer vilja ha mer utmaningar och nya mål.
Ronja Koepke avslutade sina studier på Linnéuniversitetet i Kalmar 2010. Efter att ha läst programmet Journalistik och Medieproduktion flyttade hon till Stockholm för att pröva på livet som frilansare inom tv, både framför och bakom kameran. Följ hennes vardag med auditions, livets funderingar och planer på att plugga till skådespelerska i New York.
ronja.koepke@barometern.se
Telefon: 0480-591 00











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA