Tröttheten är borrelia?

Sporten 2009-09-03 | Uppdaterad 2009-09-03

Utförliga tester, men fortfarande inget svar.
Nu misstänker läkarna att Viktor Elm har borrelia.
– De vet inte säkert, men det kan vara så, säger Viktor Elm.

Viktor Elm har inte spelat fotboll sedan inhoppet mot Finland i träningslandskampen på Råsunda den 12 augusti. Nu misstänker läkarna att Heerenveens mittfältssjärna drabbats av borrelia.

LäS MER

Viktor Elm har fortfarande en bra bit kvar till spel med sitt Heerenveen. Efter att inte ha kunnat träna på över två veckor har Elm nu börjat röra sig lite lugnt och försiktigt och känner sig piggare igen.
– Det känns faktiskt bättre och bättre, det är en klar skillnad nu. Jag är inte alls lika trött efter passen nu som tidigare så det känns bara bra, säger Viktor Elm.
Han har fått en penicillinkur som han ska ta i två veckor och först efter att den har avslutats räknar Elm med en exakt prognos över vad det är som orsakat att han känt sig hängig och matt.
– Jag har fortfarande inte fått något klart besked, men de har sagt att det är mycket möjligt att det rör sig om borrelia. Jag hade det för fem år sedan och tydligen så kan det finnas kvar latent i kroppen. Jag ska inte gå in på det tekniska djupare än så, jag fattade inte mycket av det de förklarade, säger Viktor Elm.
Hur lång tid tror du det tar innan du kan börja köra för fullt igen?
– Jag har faktiskt inte en aning, jag hoppas så klart att jag kan var i gång så tidigt som möjligt men nu vet jag inte hur lång tid det kommer att ta. Jag känner mig inte så vältränad nu direkt.
Under tiden som Elm står vid sidan har laget börjat synnerligen svagt i säsongsupptakten. Glädjeämnet är att laget lyckades ta sig til gruppspelet i Europa league, men det räckte inte för att den norske tränaren Trond Sollied skulle få behålla sitt jobb. I måndags fick han sparken och ersattes av Jan de Jonge.
– Han har haft hand om b-laget innan och vad jag har hört så ska han vara ansvarig till jul i alla fall. Jag blev väl inte helt chockad att det blev så här, det har varit en del bråk mellan tränaren och styrelsen i media den senaste tiden, säger Viktor Elm.
Och under tiden du väntar på att få köra igång igen skriver dina bröder proffskontrakt?
– Ja, det var jäkligt kul för David, det unnar jag verkligen honom. Det var lite häftigt att när alla pratade om Rasmus så blev David klar för Premier league. Klart det var lite överraskande, det är inte många spelare som tar steget från allsvenskan direkt dit. Men jag hoppas att han tar chansen och visar alla hur bra han verkligen är, säger Viktor Elm.



Kommentarer

  • Bättre och bättre

    Viktor, jag hoppas ni kommer fram till vad som är problemet och att du blir bättre snart.


  • hrm..

    Hur svårt kan det va för en läkare att lista ut det. Ge honom en medicinkur nu så att man kan få se honom lira. Heerenveen behöver Viktor !!


  • Kronisk borrelia, lyme, rickettsia...

    Kärt barn har många namn och visst är det många av oss som bär på dessa parasiter. Typiskt extra trött och värkande under hösten och våren. Annars typiskt ca en gång i månaden. Kan vara invaliderande och förmodligen orsak till en lång rad oförklarliga sjukdommar. Om Viktor har borrelia och hans pencillinkur innehåller tetracykliner, är det inte konstaigt att han nu tillfrisknar. Hoppas uppmärksamheten omkring Viktor bidrager till ökade kundskaper omkring fästing-burna kroniska infektioner, i all almenhet.


  • Borrelia, lyme, rickettsia...

    Kärt barn har många namn och det är nog många av oss som lider av dessa parasiter. Om Viktor har borrelia och hans pencillinkur innehåller tetracykliner, då är det inte konstigt om han nu känner sig bättre. Hoppas bara att hans två-veckors-kur blir nog, för parasiterna är bra på att överleva och inget att skoja med. Se bara vad som hände en norsk fotbollspelare: http://www.dagbladet.no/nyheter/2007/05/27/501844.html
    Hoppas att du får riktigt professionell hjälp, Viktor, av någon av dom fåtal läkare som vet hur alvarligt det kan bli!


Huvudnyheter just nu

Sportnyheter från TT

VISA:

Sportredaktionen Barometern

Lasse Hansson, sportchef Tel: 0480-592 58
Jörgen Ström, krönikör Tel: 0480-592 54
Henrik Eriksson Tel: 0480-592 52
Ia Sellerberg Tel: 0480-592 56
David Winberg Tel: 0480-592 51
Peter Ahlén Tel: 0480-592 92
Resultat Tel: 0480–592 55

Sportredaktionen Barometern
sporten@barometern.se



Sporten

FOTBOLLSBLOGGEN

Allt är inte FF. Missa inte vår sportreporter David Winbergs blogg om lokalfotboll.

Nyheter

Bara i Barometern i dag!

• Kalmar: Besvärligt isläge i Kalmar
• Kultur & Nöje: Balettveteran ska få länet att dansa
• Peter Ahléns Premier League: "Det finns fler Elm, Erik"

Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Oskarshamn

Vi söker en nyhetschef och reporter till OT

Vi satsar vidare på Oskarshamns-Tidningen och söker en nyhetschef till redaktionen i Oskarshamn. Dessutom söker vi en reporterförstärkning.

reklam
logga
Logga
Bilen
Toyota Avensis 2,0 Touring Business -04
Blåmet 8.800 mil 118.900 kr
Logga
Bilen
Peugeot 307 XS 2,0 Hgv -04
Blåmet 9.500 mil 84.000 kr
Logga
Bilen
Renault Scenic III 1.6 110 hk Eco2 FlexFuel Auth -10
Cendre metallic hnk 0 mil 185.900 kr (148.720 ex moms)
Logga
Bilen
Saab 9-5 Linear SC 2.0t Biopower -08
Snow silvermetallic 3.600 mil 189.000 kr

Sommarvikarier
Barometern-OT söker sommarvikarier.
Arrow LÄS MER
Inköpschef, strategisk inköpare samt operativ inköpare
Södra Procurement söker inköpschef, strategisk inköpare samt operativ inköpare.
Arrow LÄS MER
Formgivare
Cvadrata Produktion & Projekt AB söker formgivare.
Arrow LÄS MER
Försäljning- och marknadschef samt produktchefer
bygghemma.se söker försäljning- och marknadschef samt produktchefer. Placering i Oskarshamn eller Kalmar.
Arrow LÄS MER
Privatrådgivare samt företagsrådgivare
Ölands Bank söker privatrådgivare samt företagsrådgivare.
Arrow LÄS MER
Kyrkokamrer
Torsås kyrkliga samfällighet söker kyrkokamrer.
Arrow LÄS MER
Parkarbetare
Alfa Entreprenad söker parkarbetare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Webbutvecklare
Meridium Kalmar AB söker webbutvecklare.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (23 ST.)
Arrow ANNONSERA