Sporten 2010-02-23 | Uppdaterad 2010-02-24
Försöket att rädda den allsvenska premiären i Kalmar påbörjades under tisdagsförmiddagen.
Den 13 mars ska den allsvenska fotbollssäsongen inledas på Fredriksskans med matchen Kalmar FF–IFK Göteborg.
– Vi ska göra vad vi kan, men personligen tror jag inte på spel i premiären på Fredriksskans. Allt hänger på att vi får ett väderomslag, säger planskötaren Kenneth Fritz.
Första delen i räddningsplanen är att ta bort all snö från löparbanorna samt från publikplatserna. Därefter börjar jobbet med planen.
– Får vi bort snön måste vi ut med fiberduken och då måste det bli sol och varmare väder. Kommer det mer snö på duken får vi köra bort den med maskiner, säger Kenneth Fritz som även ser hemmamatchen mot Elfsborg 27 mars hotad.
– Om vi kan spela mot Göteborg och Elfsborg kommer inte mycket av gräset vara kvar. Då får vi leva med det resten av säsongen.
Väderprognosen talar för mildare väder de närmaste dagarna men sedan ska det bli minusgrader igen.
Upp med en webkamera barran, så man kan följa arbetet direkt.
Sluta ploga på Fredrikskans. Det förstår alla, att det är omöjligt att spela så tidigt som 13 mars. Nej spara pengarna och lägg de på det nya Arena-bygget. Flytta matchen är en självklarhet, jag vet, många jag pratat med håller fullständigt med.
Ja tänk om vi haft en arena istället. En arena som saknar tak. Det hade varit extra spännande för säsongsstarten.
GH, det som saknas är inte ett tak. Det saknas planvärme på Fredriksskans. Den nya arenan kommer att ha planvärme, då är inte snön ett lika stort problem längre.
Ja tänk om inte Kalmars alla bakåtsträvare hade haft firmafest och överklagat år efter år!! Då hade vi haft en modern arena lagom till säsongsstarten!
Riktigt gutt att se lite action från Fredriksskans. Håller för övrigt med Kristian. Upp med en webbkamera så vi kan följa arbetet med att ta bort snöeländet.
Att ge sig ut med tunga maskiner på gräsplan innebär risk för att ett lock av packad snö-is långsamt stryper gräsets syretillgång och isbrännor kan bildas. Även om det lyckas, så behövs en dygnsmedeltemeratur på över plus tre grader för att det ska börja växa och en väl fungerande dränering vilket skansen saknar. Satsa på Norrköping och rädda planen för de senare matcherna under vårsäsongen.
Fast om matchen skulle flyttas till Norrköping, som vissa önskar, så går föreningen miste om stora intäkter som en premiär inbringar. Det är definitivt mer lönsamt att få i ordning planen till premiären än att flytta matchen. Dessutom så känns det väldigt avslaget att spela en premiär inför ett tusental Kalmar-supportrar på "hemmaplan". Undantaget är om det kan bli busskaravan á la uefa-cupen i Borås, eller guldmatchen mot HBK, men det är lite sent påtänkt nu.
Till Kalle: Dom spelar inte fotbollen på löparbanor!!
Dit med en snöslunga och skicka det ut mot löparbanorna och sen bort med de... det ser ut att bli bättre väder nu.
Till Martin: Jag förutsatte att med ska rensa
planen med traktordrivna snöslungor och därmed en stor last med risk för ovan beskrivna skador. Men har vaktmästarna ett femtital villasnöslungor och ett antal förare till dessa
så kanske det går, vilket du tycks tro ?
Lotta matchen
Mer snö, Ja tack
Bra att F-skansgrabbarna har påbörjat snöröjningen av vårt kära gamla F-skans, men det krävs nog ett stort mått av försiktighet så inte grässtråna skadas, tänk på att de kan va sista säsongen de spelas på den anrika mattan o vi vill se gräset i fin form även resten av året. Man får väl liksom avvakta hur väderläget utvecklar sig den närmsta 2 veckorna, å e de fortfarande då is o kalltväder så får man avblåsa och förlägga premiären på varma breddgrader söderut (södra utmarken kanske)
Nåväl. KFFs lag 2010 ser urstarkt ut, tror de kan gå hur bra som helst faktiskt.
Sluta upp och larva er spela fotboll på sommaren.Det behöver ju inte göras något uppehåll för VM i alla fall
man behöver inte köra med en L60 på 12 ton för att köra en snöslunga.
Översätt till svenska när ni skriver på latin .Vad betyder L60 på 12 ton?
Lasse Hansson, sportchef Tel: 0480-592 58
Jörgen Ström, krönikör Tel: 0480-592 54
Henrik Eriksson Tel: 0480-592 52
Ia Sellerberg Tel: 0480-592 56
David Winberg Tel: 0480-592 51
Peter Ahlén Tel: 0480-592 92
Resultat Tel: 0480–592 55
Sportredaktionen Barometern
sporten@barometern.se
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Per Jakobsson
per.jakobsson@barometern.se
Telefon: 0480-592 48









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (43 ST.)
ANNONSERA