OT-sporten 2009-11-07 | Uppdaterad 2009-11-07
Stjärnan stod upp bra i den allsvenska premiären mot topptippade Gais.
– Jag var rädd att det skulle bli stora siffror, men det går ändå inte att vara nöjd efter en förlust, säger sportchefen Per Folkesson.
Under den första halvleken gick det inte att se att Gais varit på stor is drygt två månader längre än Stjärnan och dessutom spelat mängder av träningsmatcher mot bra motstånd.
– Vi ligger väl inte 100-procentigt första heller, däremot hotar vi dem rätt bra offensivt, säger Per Folkesson, som fick se gästerna ta ledningen redan efter tre minuter.
Kvitteringen kom efter en halvtimmes spel och det var Stjärnans vassaste spelare som stod för den. Valerij Savichev fick öppet mål på en retur.
– ”Valle” var riktigt bra i första, tyvärr tomnade han i andra, säger Folkesson.
I andra halvlek flyttade Gais upp positionerna, samtidigt som Stjärnan började slå bort boll efter boll.
– Sättet som vi förlorar andra halvlek på är inte okej. Vi slår fruktansvärt mycket felpass och bjuder Gais på spelvändningar hela tiden.
Hemmalaget var ändå med målmässigt långt in i matchen.
Gais gjorde 2–1 efter 59 minuter, men Stjärnan lyckades – på sitt enda organiserade anfall i andra halvlek – kvittera fem minuter senare när Anton Komkov fick öppet mål fram till 2–2.
Matchen avgjordes sedan när Gais gjorde två identiska hörnmål på tre minuter:
• Eric Claesson dunkade in 3–2 i nättaket på en högerhörna i 71:a.
• Magnus Karlsson hittade samma maska från vänster i 74:e.
Med fem minuter kvar punkterade Joakim Hedberg premiären när han satte 5–2 på straff. Att sedan Henrik Lindberg missade en straff för Stjärnan var av akademisk betydelse.
– Det är absolut ingen katastrof att förlora med 5–2 mot Gais, men det är konstiga känslor. De har haft en helt annan uppladdning än oss och har en hel del väldigt etablerade spelare, samtidigt som jag förväntat mig mer av dem.
– Inför matchen var jag rädd att det skulle bli stora siffror, det kan jag inte neka till. Men det går inte att vara nöjd när man förlorar, säger Per Folkesson.
Stjärnan: Valerij Savichev, Anton Komkov.
ändå en bra start från Stjärnan då de kunde stå mot med bara tre pinnars skillnad mot ett topplistat lag. visar bara att de är att räkna med i toppen!
ge inte upp nu utan se framåt!
35-årig sportreporter på Oskarshamns-Tidningen. Bor i radhus i Kristineberg i Oskarshamn. Pappa till Tilde, 8, och Idde, 5. Gift med Anna. Född och uppvuxen i Oskarshamn. Flyttade till Stockholm 1998 och hamnade så småningom på Aftonbladet. Flyttade hem igen 2001 och har sedan dess arbetat på OT. Idrottsmeriter? Spelat division 1-innebandy med Oskarshamns IK (tvåa i poängligan 97/98!) och Farsta Sharks samt division 5-fotboll med Bråbo. Gillar: Steven Gerrard, familjen och Liverpool. Ogillar: Ärtor och Manchester United. Starkaste idrottsminne: När OT-fotografen Hasse Broms tvingade ner mig i en låda för att plåta mig som ”gubben i lådan” inför seriefinalen mot Södra Kärr i innebandyettan.
christian.gustafsson@ot.se
Telefon: 0491-575 11
Christian Gustafsson Tel: 0491–575 11
Johnny Larsson Tel: 0491–575 12
Sportredaktionen OT
sporten@barometern.se
Peter Ahlén, sportchef Tel: 0480-592 92
Jörgen Ström, krönikör Tel: 0480-592 54
Henrik Eriksson Tel: 0480-592 52
Johan Larsson Tel: 0480-592 55
David Winberg Tel: 0480-592 51
Resultat Tel: 0480–592 55
Sportredaktionen Barometern
sporten@barometern.se









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (50 ST.)
ANNONSERA