Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 25 maj 2013
OT-sporten 2012-08-03 | Uppdaterad 2012-08-03
På torsdagskvällen tog IKO de första stapplande skridskoskären mot den nya säsongen. Och man gjorde det inför en storpublik.
Stela ben och studsande puckar. Ja, IKO:s ispremiär bjöd inte på något skönspel. Men publiken, drygt 900, trivdes i Arena Oskarshamns svala luft. IKO-spelarna blev uppradade och presenterade en och en Mest applåder och jubel fick troligen nyförvärvet Giulio Scandella. Han blev också segrare i snabbhetstävlingen som genomfördes.
I finalen slog han ett annat nyförvärv, Victor Svensson, knappt. Det genomfördes totalt tre sk skills competition-tävlingar. Förutom snabbhetstävlingen så tävlade man i prickskytte och straffar Prickskyttetävlingen vanns av Carl-Johan Svensson, som satte tre av fem puckar bakom juniorkeepern Jon Baston.
I straffarna blev det en ryskinspirerad final. Alla spelarna fick lägga varsin straff, och bara Kirill Starkov och Maksim Matushkin gjorde mål i första rundan. De två hade sedan en privat uppgörelse för att avgöra vem som vann, och det dröjde ett flertal straffomgångar innan Matushkin slutligen kunde avgöra.
Mest skratt under ispremiären drog dock tränaren Fredrik Söderström ner, när han intervjuades av den skridskoförsedde klubbchefen Martin Svenson, och ombads en spontan kommentar kring det faktum att Borås ersatts av Haparandalaget Asplöven.
– En jättetrevlig utflykt.
På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.
För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se
Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.
Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.
Läsarkommentarer - riktlinjer
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget
Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Lasse Hansson, sportchef 0480-592 58
Peter Ahlén, krönikör 0480-592 92
Henrik Eriksson 0480-592 52
Lotta Nyberg 0480-592 61
David Winberg 0480-592 51
Daniel Bogefors 0480-592 48
Resultat Tel: 0480–592 55
Barometern Barometern
nyhetschefen@barometern.se









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (42 ST.)
ANNONSERA