Platt fall för KFF

Kalmar FF 2009-04-13 | Uppdaterad 2009-04-17

Kalmar FF förlorade hemmapremiären mot AIK med 1-0.


AIK:s holländske backrese Jos Hooiveld jublar efter segern.

Rasmus Elm bars ut på bår efter en kollision.

BILDSPEL

WEBB-TV/FILMKLIPP

LäS MER

AIK har fått en bra start på årets allsvenska. På måndagskvällen blev det tre nya poäng efter en fin seger borta mot Kalmar med 1–0. Segerskytt: Ivan Obolo.

Som vanligt när AIK gästar Fredriksskans i Kalmar blev det en tät, tuff och lite grinig match. Främst första halvlek innehöll mängder av situationer som påkallade domaren Martin Ingvarssons uppmärksamhet. Ingvarsson hade tidvis problem att reda ut sitt jobb.

AIK var klart mest på hugget. Med en hög press och snabba omställningar i djupled stressade man Kalmar till många misstag. Svenska mästarna hade bollen mest, men visade också stora problem att få igång det egna spelet. Inte blev det bättre av att landslagsstjärnan Rasmus Elm utgick efter en huvudskada.

AIK:s segermål kom redan i första halvlekens tolfte minut. I en tät situation klackade Henrik Rydström bollen till AIK:s högerspringare Kenny Pavey, som snabbt hittade en fristående Obolo några meter framför Wastå i Kalmars mål. Argentinaren gjorde inget misstag.

I andra halvlek drog sig AIK tillbaka något och Kalmar kunde positionera sig lite bättre. Några vassa chanser lyckades man dock inte skapa. Just i det avseendet ser det ut som Kalmar kan få problem i år. Saknaden efter matchvinnarna Patrik Ingelsten och Viktor Elm, som båda flyttat till Heerenveen i Holland, är stor. Den tänkte ersättaren Daniel Mendes, tidigare i just AIK, rör sig bra, men väger lätt i närkamperna.

AIK däremot spelar en snabbare och rakare fotboll än på senare år. Nye holländaren Jos Hooiveld, bäst på plan i Kalmar, ger försvaret nödvändig trygghet. Framåt verkar den rörlige Mikael Thorstensson vara ett bra komplement till Ivan Obolo. Kanske är Solna-laget redan redo att utmana toppen av serien?

(TT)



Kommentarer

  • Black Army?

    Haha. Landsortslagens fixering vid Black Army. Som från en svunnen tid. Finns ens Black Army kvar länge?


  • Hur vet ni att det var Black Army???

    Hur kan ni veta att det är Black Army? OM det nu ens var supportrar som är engagerade i någon av AIKs supportergrupper (bl.a Black Army, Sol Invictus, Smokinglirarna, Ultras Nord för att nämna några) så är det väl svårt att veta om de inte lämnade visitkort eller liknande?
    Kasta inte skit på en förening om ni inte vet att det är de som varit framme...


  • haha

    Samma adress - men olika elm ;)


  • 08:or....

    Det ska vara ett gäng vilsna 08:or som kommer på den tanken...haha....De kommer ingenstans med avundsjuka!


  • Ej black army

    Det kan omöjligt vara Black Army som knackade på hos denna man. BA åkte från Stockholm vid 12 tiden idag. Kalla dom isåfall AIK supportrar, inget annat.


  • Vart var FF supportrarna?

    Man kan ju undrar vart FF-supportrarna fanns? Man skämdes ju över att se denna tysta supporterläktare...en riktig supporter hejar fram sitt lag i både medgång och motgång..


  • Ingen är självskriven

    När KFF ligger under mot lag och kämpar furiskt för att kvittera kan jag inte förstå att Nanne inte tar ut Henrik Rydström. Han ingen tillgång när det kreativa måste tala. Hoppas Du lyssnar Nanne?


  • KFF får vänja sig

    Kff får allt vänja sig vid att möta tufft motstånd, hög fart och att man direkt tar initiativet. Det hjälper nog inte med flera Brasilienresor och importer av brassar längre. Även AIK och alla allsvenska lag ser ut som rena främlingslegionen. En i sin blogg mycket kaxig Henrik Rydström tänder vilket motståndarlag som helst. Notera hur sårbara KFF är utan de båda, som efter fjolårssäsongen flyttade till holländska ligan, samt med Rasmus Elm efter en smäll på käften.


  • BRA!

    Själv tycker jag det är bra att KFF åkte på en förlust. Eftersom alla höjt dem till skyarna så är press och förväntningar onödigt höga. Nu kanske det förändras tack vare detta och det kan visa sig att laget varken är bättre eller sämre än de andra.


  • Men lägg ner nu...

    Det är ju pensionärerna som säger att det var Black Army. Vad fan vet de? Klart det inte var BA, hur kan ni som ens kommenterar det göra så stor grej av det?


  • IFIF

    HAHAHAHA vad gutt att ifif fick stryk på hemma plan.Hoppas alla högfärdiga ifif fans gick därifrån med ledsna ögon....Heja AIK.Tack för det ni gjorde.


  • Intelligenta...not!

    Visar ju bara på vilken intelligens dessa "supportrar" besitter! Först att ens komma på tanken, sen att banka på fel dörr....ha ha


  • Varför har ni inte kontroll på överföringen

    Borde inte kansliet vara hemma i handlingarna för överföring av spelare till Sverige. det är svagt när behovet är stort och avgörande.


  • Agresiv fotboll

    Agresiv till brutal fotboll är tydligen det som gäller i dag.Ett bra passningspel är hopplöst mot brutalitet som det handlar om i dag. Ett lätt kyvnyp innan bollkontakt beivras aldrig. Hederlig fotboll att ge och ta utan åthävdor är ett minne blott


  • Dags att börja säsongen snart?

    Nu får ni sluta fira guldet och inse att säsongen 2009 startat.I båda matcherna har det sett slött och oinspirerat ut.Felpass och klackar håller inte!Smånätt och pluttigt håller inte heller.Ni är inte värlsdmästare bara för att ni vann guldet förra säsongen.Skärpning nästa match och visa lite glöd!!


  • målsumpare

    Mendes har inte precis visat någoting. Det var ingen bra värvning.Där gjorde Nanne ett misstag tyvärr.Dauida hade väl en i matchen mot Aik. Men sumpade också. Man saknar santin ,elm och ingelsten redan tyvärr..Med deras kalla avslutningar.Tyvärr blir det nog än jobbig fotbollsäsong för Kff och deras supporters.


  • målgörare

    De måste hitta en målgörare. Annars är risken stor att dom åker ur allsvenskan.Där här ser inte bra ut. Sätt in den nya brassen nu. Om han inte håller mått .Så måste dom köpa en ny anfallare illa kvickt.Alltså innan juli månad. För det går inte att vänta för länge. Dom har ju eget kapital på 47 miljoner.Annars ligger väl arenan dåligt till också. Här måste kffs ledning agera snabbt.Framförallt får bakåtsträvare annars jubla och det vill jag inte.


  • Rättvist

    Tja, synd men vafan. Gick ens varannan passning fram? TRåkmatch, men tyvärr med ett rättvist resultat måste jag säga. Leta efter kragen Kalmar.


  • Ingen mer glans över "brofästet"

    Slut på det roliga, Kalmar-pack!
    Det blir snarare nedflyttningsstrid än kamp om guldet i år!


  • Heja Stockholm

    Daniel här ovanför har ju rätt. Och dessutom - är det verkligen någon som på fullt allvar tror att AIK:s organiserade supportrar skulle välja att sitta och uggla i lilla Kalmar i mer än ett dygn innan matchen börjar?
    Tycker att det verkar ganska självklart vad som hänt: några lokala "förmågor" som velat just kasta skit på stockholmslagets supportrar. Även om man väl mest skrattar åt dem: det blir liksom lite för tydligt hur det hänger ihop. Korkat av de som försökte. Heja Stockholm.


  • yeye whatever

    Kalmar kalmar kalmar!!! AIK hade sån jävla tur...


  • Intressant öppning

    Kff har öppnat serien tveksamt men med lite tålamod kommer nog Nannes grabbar igång även om jag inte tror man kommer toppa allsvenskan i år, man har tappat för mycket kompetent folk. Piggast har de skånska lagen öppnat snabb och teknisk fotboll framåt med Henke Larsson som anförare i Helsingborg. Mff blir livsfarliga med sin nya arena och en sån publik, såg ni det blåa havet av supportrar på fotbollskväll? imponerande!!


  • Pinsamma supportrar

    De regerande svenska mästarna har hemmapremiär. Man förväntar sig en härlig inramning, mycket folk och ett vackert tifo...Men allt KFFs supportrar kunde åstakomma var en tafflig banderoll med ett hatiskt budskap. Sen att dom blir överröstade av bortaklacken är väl egentligen ingen ovanlighet när stora lag som AIK, Malmö och Göteborg är på besök.

    Nja, pisamt är ordet när 6000 personer kommer på en hemmapremiär...

    Måste också ställa en fråga till alla sanna demokratiska vänner som skrivit alla inlägg om arenan den senaste tiden. Är en banderoll med den texten verkligen ett vapen i demokratins namn, eller att skicka hotfulla mail??


  • tänk igen eva :)

    Varför skulle KFF supportrar försöka väcka Rasmus Elm natten innan match för "kasta skit" på stockholmssupportrar? Seriöst tror du på det själv?

    Jag tror du överdriver stockholmslagens storhet samt hur vi ser på dom. Vi älskar vårat Kalmar FF och Rasmus Elm. Det är bara AIK suportrar som terroriserar spelare/tränare i allsvenskan.


  • Om vi ändå hade haft en ny Arena

    då hade FF vunnit med 5-0 inför 15000 röda bröder.


  • Ja Rydström mycket är ditt fel

    Du bloggar om allt och inget,du spelar fotboll lika slarvigt,tycker du inte att det är dags att välja ett,för som du är nu kaninget av de två sakerna.
    Börja jogga sluta blogga,eller tvärtom för du kan inte göra något riktigt just nu.


  • Ang.

    Pinsamt att se hur flera av er s.k. "supportrar" gick hem redan 10-15 minuter innan matchen blåstes av. Stå inte i klacken till nästa gång - det finns andra sektioner som passar er tarvliga medgångssupportrar bättre!


  • kom igen bara

    allt kan bara bli bättre efter mindre bra start.
    Det tar tid att bygga nytt. Kämpa på.


  • Behöver inte tänka mer

    Svar till David:

    Nja, alltså jag skrev inte att det skulle ha varit Kalmar FF:s supportrar som gick och "knackade dörr" mitt i natten. Det skulle ju ha varit konstigt. Men lika konstigt vore det alltså att tro att det var supportrar från Stockholm.
    Och vad beträffar vilka som terroriserar andra så vet du knappast något om det. Jo, kanske, möjligen - om du läst i den här tidningen hur en person som överklagat det nya arenabygget i Kalmar tydligen hotats och tvingats vända sig till polisen. Då kan du veta något om det.


  • Sv; T.A

    Tänk på att en del av oss s.k. "supportrar" åker ner till Kalmar från Sthlm för att stå på SEK E så kanske man inte vill stå kvar och hylla KFF efter att man har spelat så bedrövligt som de nu gjorde igår och dessutom så var det nog inga som gick 10-15 min innan snarare kanske 2-3 min innan.


  • Tack Christian !

    De pinsamma banderoller som visades upp på sektion E borde fått KFF:s ledning att omedelbart uppmana "fansen" ta ner dem ! Med sådan låg argumentation så kan ni glömma ett stort folkligt stöd för nya arenan. Jag har på plats följt FF i åtskilliga år men aldrig upplevt ett sådant stötande lågvattenmärke på Fredriksskans. Plötsligt så kändes inte förlusten så svår och guldet blev till sand.


  • Kalmar

    Vilket fall så är det iaf stor humor av dessa AIK supportrar att knacka på fel dörr. Det där kan ju bli en klassiker hahaha. Undrar om dom rånar småbarn på godis också? Kom inte o kalla landsbygdsfolket för dumma bara... Har AIK förutom målet, som dessutom var en bjudning, nån enda chans där Wastå behöver göra en räddning? Visst AIK har mycket boll men dom vinenr knappast Allsvenskan med det där laget.


  • Ny Arena Behövs Inte

    6000 på en hemma premiär. Då har det ju bevisats att det inte behövs nån ny arena. Såvida inte dessa 6000 pers har lust att hosta upp 40 000 kr per skalle och bekosta sitt egna elände.


  • Ut med 08

    Allsvenskab kanske, tyvärr, skulle ha lit mindre pengar, men betydlgt gladare fotboll om stockholmslagen försvann ner i gärdsgårdsserien. Det som Stockholmsklubbarna står för är bråk, brottslighet och kriminalitet. Tyvärr. Jag är själv KFF-fan. Vi blev svenska mästare ifjol, kommer kanske inte att upprepa det i år. Men vad det gäller storstadsklubbarna DIF, AIK, Hammarby, MFF, IFK Göteborg, HIF så saknar ni empatin och jag tycker det är tråkigt att spelare utifrån väljer er utifrån pengar och INTE KÄNSLA FÖR LAGET ELLER STADEN.

    Heja KFF, Öster, Mjällby osv. då blir det roligare. Ut med dessa huliganer från storstäderna.


  • 2 matcher av serien...

    Och vissa tror visst att KFF är ett slaget lag. Men jag säger bara vänta så får ni se !!

    Sedan är det mycket märkligt hur det man vänder kappan efter vinden. Spelet som AIK spelade igår var precis samma som FF spelade för två-tre år sedan. Och då skrek hela Solna med omnäjd "TRÅKIGA KALMAR". Idag säger dom: "ÅÅÅÅ vilken kämpa glöd, lagmaskin, underbart försvar etc." Jag menar till och med långa inkast har ju AIK tagit efter, kom på något eget :-)

    Igår vann AIK klart rättvist för dom visar att alla måste kämpa om man skall vinna, all cred för detta. Det hade varit klart mycket värre om AIK hade vunnit med 4-0 och FF hade varit helt utspelade då hade verkligen varit kris. Man kan ju undra hur DIF och ÖIS mår nu till exempel :-)
    Så nu får väl vi väl börja skrika: TRÅKIGA GNAGET !!


  • Champions

    Jag tror inte att det kan bli finalspel i Champions league på den nya arenan om inte spelkvaliteén förbättras något.


  • 15000 röda bröder??

    Var hittar du dom? Kjell
    I Hossmo dike då.
    Nej en fluga gör ingen sommar.


  • Kurt o Brazzan

    6000 på Fredriksskans är i princip utsålt. Visst det sägs att Skansen tar nära 9000 åskådare, men 3000 av dom får stå så långt från planen att de inte ser vad som händer i spelet.
    Jag har försökt - och många med mig - att köpa årskort inför flera säsonger nu. Det finns helt enkelt inga sittplatser med bra sikt kvar. De 3500 platserna är alltid upptagna. 6100 är KFFs genomsnittliga publiksiffra, vilket alltså i princip är utsålt. DET är en fantastiskt bra siffra.


KFF-forcering gav poäng

Kalmar FF [Uppdaterad 2012-05-16]

Med ett sent mål räddade Kalmar FF en poäng hemma mot regerande svenska mästarna Helsingborgs IF. Matchen slutade 1-1. Läs mer

 

Kalmar FF

Klarar sig Kalmar FF kvar i allsvenskan?

Visa resultat




Huvudnyheter just nu

Storseger för Loreen

Nöje & Kultur [Uppdaterad i dag 01:07]

13 års väntan är över. Den svenska favoriten höll för trycket och segrade i Baku. Loreen står för den femte blågula segern i schlager-EM med sin "Euphoria" och tar nu tävlingen hem till Sverige. Läs mer

 

Svenska schlagervinnare

Vilken är Sveriges bästa Eurovision-vinnare genom tiderna?

Visa resultat




Marknaden flyttas på prov

Kalmar [Uppdaterad 2012-05-25]

Torghandeln i Kalmar kan vara på väg att lämna Stortorget. Försöket att låta knallarna slå upp sina stånd vid Jordbroporten blev redan från starten en succé. Läs mer

 

Torghandeln

Ska torghandeln flyttas från Stortorget?

Visa resultat




Kalmar FF

Följ snacket om Kalmar FF



Sportnyheter från TT

VISA:

Sportredaktionen Barometern

Peter Ahlén, sportchef Tel: 0480-592 92
Jörgen Ström, krönikör Tel: 0480-592 54
Henrik Eriksson Tel: 0480-592 52
Lotta Nyberg Tel: 0480-592 61
David Winberg Tel: 0480-592 51

Resultat Tel: 0480–592 55

Sportredaktionen Barometern
sporten@barometern.se


Sporten

FOTBOLLSBLOGGEN

Allt är inte FF. Missa inte vår sportreporter David Winbergs blogg om lokalfotboll.

Senaste nytt lokalt

Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Blogg

Vad händer bakom på Apple?

"Med innovationer som iPhone, iPad och Macbook Air i bagaget väcker det förstås nyfikenhet och förväntningar kring vad Apple har på gång."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

KFF: Rädslan att åka ur finns alltid
Kalmar: CIS till attack mot trixande i budgeten
Nybro: Svettigt värre i klassrummet

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Citroën C3 1,4i SX 5d -07
Grå metallic 6.260 mil 76.000 kr
Logga
Bilen
BMW 325 I Touring -07
Silver 8.438 mil 169.000 kr
Logga
Bilen
Toyota Aygo 1,0 5D Colourline Miljöbil -11
Grönmetallic 335 mil 104.900 kr
Logga
Bilen
Citroën C4 e-HDi 110EGS comfort -12
Grå thorium 400 mil 190.000 kr
Logga
Bilen
Audi A3 1,6 Sportback -11
Blå 2.878 mil 169.000 kr

Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Systemadministratör
Xylem söker systemadministratör. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Produktionschef
Norden söker produktionschef.
Arrow LÄS MER
Brand Manager
Galvin Green söker Brand Manager.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Ekonom
Xylem Water Solutions AB söker ekonom. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
LSAB söker teknisk säljare till sågverks- och hyvlerikunder i södra Sverige.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA